VIII Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych
2023-05-31

16 drużyn – 16 reprezentantów z każdego województwa wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych. Przedstawicielem Małopolski była drużyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, która wygrała wojewódzkie eliminacje w Gromniku.

Każda z drużyn zaprezentowała się w trzech konkurencjach: programie obowiązkowym i dowolnym oraz pieśni marszowej. Pokazom przyglądał się II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Musztra to ćwiczenia wojskowe, które uczą, jak przyjmować postawę zasadniczą i swobodną, oddawać honory, poruszać się z bronią i bez broni, formować szyki oraz zachowywać się w szyku i poza nim. To trening żołnierski, który jest symbolem funkcjonowania w wojsku. Wszystkie czynności zespołu myszą być wykonywane w sposób zsynchronizowany. Każdy żołnierz jest częścią całości. Aby dobrze współdziałać w grupie, potrzebne są duże pokłady cierpliwości i odpowiednia dyscyplina. Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych pokazuje, jak zgrana jest polska młodzież. Jak realizuje wspólne cele i jak poświęca się służbie Ojczyźnie. To postawa ambitnego patrioty otoczonego ludźmi, którym ufa. Mam nadzieję, że wielu uczniów, którzy dzisiaj zaprezentowali swoje umiejętności, wiąże swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Bycie częścią armii daje najwyższe poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku, wypełnia dumą i stanowi przykład dla innych – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

W ramach dwudniowego przeglądu oprócz prezentacji 16 drużyn odbył się występ orkiestry wojskowej, pokaz sprzętu wojskowego, defilada, przemarsz ulicą Krupówki na plac Niepodległości oraz msza święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Organizatorami wydarzenia byli: małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Oddział Zamiejscowy w Krakowie płk Marcin Żal, starosta tatrzański Piotr Bąk oraz burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Partnerem wydarzenia było Województwo Małopolskie.

fot: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra  20230531 Musztra
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj