Olkuski szpital z nową pracownią rezonansu magnetycznego
2023-05-29

Rezonans magnetyczny to urządzenie służące do diagnostyki obrazowej. Pozwala na precyzyjne badanie narządów wewnętrznych, tkanek oraz zmian w układzie mięśniowym i szkieletowym. Od dziś pacjenci Nowego Szpitala w Olkuszu mogą korzystać z nowo otwartej i długo wyczekiwanej pracowni rezonansu magnetycznego. Zakup sprzętu możliwy był dzięki rządowemu dofinansowaniu.

W uroczystym otwarciu pracowni w Nowym Szpitalu w Olkuszu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz wicestarosta Paulina Polak, a także wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

Lokalne inwestycje o znaczeniu strategicznym. 3,5 mln zł z RFIL

- Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego priorytetowo traktuje bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Ta pracownia rezonansu magnetycznego nie powstałaby bez wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. O takie inwestycje zabiegam jako poseł ziemi olkuskiej. To projekty lokalne, ale mające – jak ten rezonans – znaczenie strategiczne dla mieszkańców. Aby wykorzystać środki, które udało się pozyskać na ten cel, pomiędzy Szpitalem, Gminą Bolesław i Powiatem Olkuskim powstał model dobrej współpracy, za co dziękuję wszystkim zaangażowanym. Łączy nas troska o ziemię olkuską: to, by się rozwijała i by potrzeby mieszkańców były w jak najszerszym stopniu zabezpieczone. Dzięki rządowemu wsparciu na poziomie 3,5 mln zł dziś możemy się wspólnie cieszyć z długo wyczekiwanej, nowoczesnej pracowni, która z pewnością usprawni procesy diagnostyczne – mówi poseł na Sejm RP Jacek Osuch.

Dla sprawnej i bezpiecznej diagnostyki

- Nowy Szpital w Olkuszu potrzebuje stałego rozwoju. Wiemy to i wspólnie z Ministrem Jackiem Osuchem regularnie zabiegamy o rządowe środki na jego doposażenie. Do nowej pracowni udało się zakupić nie tylko tomograf do rezonansu magnetycznego, ale też aparat RTG i USG. To sprzęty umożliwiające wykonywanie prześwietleń w sposób bezpieczny i dokładny, z dużą oszczędnością czasu. Taki sprzęt to podstawa. Naszą wspólną troską jest bowiem zdrowie mieszkańców Olkusza, powiatu olkuskiego i ościennych miast oraz miejscowości. To niezwykle istotne, aby pacjenci mogli jak najszybciej rozpocząć leczenie po zdiagnozowanym problemie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dotychczas pacjenci tych oddziałów, którym z powodów medycznych należało wykonać badania RM, musieli być przewożeni do innych placówek w okolicy. To zabierało cenny czas, ale tez powodowało dyskomfort. Od dziś to już historia – mówi dr Norbert Kubański, prezes zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu.

- Dzięki przenośnemu aparatowi rentgenowskiemu pacjent ze złamaniem nie będzie musiał być transportowany do Pracowni Radiodiagnostycznej. To pracownia przyjedzie do jego łóżka. To znaczne ułatwienie dla pacjentów oddziału ortopedycznego – mówi Jadwiga Pięta-Pietrzyk, dyrektor Regionu Centralnego GNS, członek zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu.

Środki na zaadaptowanie pomieszczeń pochodziły z budżetu Szpitala (1,35 mln zł). Natomiast zakupiony sprzęt ma wartość 4,5 mln zł. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu w wysokości 3,5 mln z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponadto 1 mln zł przekazał samorząd województwa małopolskiego.

Doposażenie i inwestycje z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

W ostatnich latach Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał szerokie rządowe wsparcie również m.in. dzięki Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19.

- W szczytowym okresie pandemii Nowy Szpital w Olkuszu zabezpieczał łącznie ponad 100 łóżek dla pacjentów z COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia, w tym 8 respiratorowych. Placówka spełniła ważną rolę z systemie opieki nad pacjentami „covidowymi” z regionu. Dziękuję kadrze medycznej za zaangażowanie, odpowiedzialność i determinację w walce o ich zdrowie – podkreśla wiceminister Jacek Osuch.

- Prawie 2,1 mln zł trafiło do olkuskiego Szpitala w ramach tego rządowego instrumentu. Dzięki tym środkom zostały zrealizowane takie inwestycje jak rozbudowa instalacji tlenowej z dofinansowaniem prawie 880 tys. zł czy wymiana windy szpitalnej dla potrzeb transportu pacjentów „covidowych” (ponad 381 tys. zł dofinansowania). Udało się też pozyskać dofinansowanie w wysokości 340 tys. zł na modernizację Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Co istotne, dzięki rządowemu wsparciu na poziomie pół miliona zł zakupiono też ambulans typu C z wyposażeniem, w którego przekazaniu wziął udział Premier Mateusz Morawiecki. Dzięki tym inwestycjom pacjenci korzystający z usług olkuskiego Szpitala mogą czuć jeszcze bardziej profesjonalną opiekę  – mówi wojewoda Kmita.

Więcej i lepiej dla pacjenta

Nowy Szpital w Olkuszu jest wieloprofilową placówką, która leczy pacjentów w trybie nagłym i planowym. Szpital zatrudnia doświadczoną kadrę lekarską i pielęgniarską, zapewniając dostęp do specjalistycznej diagnostyki i leczenia. W strukturze Szpitala jest Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz 13 oddziałów. Aktualnie Szpital dysponuje 255 łóżkami dla pacjentów.

Nowy Szpital w Olkuszu należy do Grupy Nowy Szpital Holding S.A., która zarządza 10 szpitalami powiatowymi zlokalizowanymi w trzech województwach.


20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital 20230529 Szpital
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj