Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości ma 95 lat
2023-05-27

Przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych, czeladniczych, mistrzowskich oraz wydawanie świadectw i dyplomów;  pomoc i nadzór nad działalnością cechów w zakresie szkolenia uczniów w zakładach rzemieślniczych oraz popularyzowanie nauki zawodu; organizowanie szkoleń instruktażowych oraz kursów szkoleniowych. To tylko wybrane dziedziny działania Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, która obchodzi 95-lecie istnienia oraz Święto Rzemiosła Polskiego. Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W obchodach jubileuszu uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który odznaczył zasłużonych rzemieślników z naszego województwa Krzyżami Zasługi. Obecni byli również: wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron oraz prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

- Historia małopolskiego rzemiosła sięga wielu wieków. To właśnie krakowscy złotnicy wykonali koronę dla Bolesława Chrobrego. Ten fakt historyczny jest dowodem, że rzemiosło na ziemi krakowskiej ma swoje najpiękniejsze tradycje. Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości kultywuje te tradycje i dba o odpowiednią edukację kolejnych pokoleń rzemieślników. Z okazji tak zacnego jubileuszu 95-lecia życzę rozwoju na kolejne lata oraz wielu nowych chętnych, którzy będą poszerzać swoje horyzonty w zakresie rzemiosła i przedsiębiorczości – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Jubileuszowe uroczystości 95-lecia MIRiP rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w kościele Mariackim. Po niej nastąpił przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych cechów i spółdzielni w miejsce upamiętniające śmierć Walentego Badylaka*, a następnie do płyty przypominającej o przysiędze złożonej przez Tadeusza Kościuszkę na krakowskim Rynku. W obu tych miejscach zostały złożone kwiaty.

***
Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości jest społeczno-zawodową i gospodarczą organizacją zrzeszającą na zasadzie dobrowolności cechy i spółdzielnie rzemieślnicze, a pośrednio samych rzemieślników. W 2001 roku Izba Rzemieślnicza w Krakowie zmieniła nazwę na Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Więcej: http://www.izba.krakow.pl/

*więcej o śp. Walentym Badylaku: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/93387,Nie-mogl-zyc-w-klamstwie-Historia-Walentego-Badylaka.html


20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia 20230527 odznaczenia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj