Nic piękniejszego nad niebo… Światowy Kongres Kopernikański
2023-05-24

Studiował prawo kanoniczne, medycynę, filologię grecką i prawo. Sformułował ilościową teorię pieniądza. Dowodził obroną Olsztyna przed Krzyżakami. Uważał, że nie ma nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne. Wszechstronnie uzdolniony Polak dokonywał monumentalnych odkryć, ale to właśnie niebo ukochał najbardziej. 2023 roku jest rokiem Mikołaja Kopernika – wielkiego astronoma i genialnego naukowca.

Dziś zainaugurowano krakowską część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, w której – w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego – wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W wydarzenia uczestniczyli także sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, II zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk oraz III zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól.

– Oto pochylając się nad dziełem genialnego uczonego, ponownie uświadamiamy sobie ogrom jego dokonań i rozmiary ich następstw. Odnajdujemy w nich inspirację nadającą szczególny kontekst naszej refleksji nad wyzwaniami współczesności tak w wymiarze globalnych, jak i osobistym. Odnajdujemy inspirację do stawiania pytań nie tylko o możliwe odpowiedzi na wyzwania współczesności, o kierunki rozwoju nauki, ale i o własną postawę – niezależność, gotowość do poszukiwania prawdy, do dawania jej wyrazu. Jestem przekonany, że krakowska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego z jej bogatym programem stanowić będzie wspaniałą okazję nie tylko do ponownego spotkania z dziełem genialnego uczonego, ale i ożywionej debaty nad zagadnienia z zakresu ekonomii oraz refleksji poświęconej nauce jako takiej. Wszystkim uczestnikom i organizatorom tego wyjątkowego wydarzenia życzę wielu interesujących spotkać, stanowiących okazję do inspirującej wymiany myśli – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę Kmitę.

Światowy Kongres Kopernikański zainaugurowany został w lutym w Toruniu, ale jego obrady odbywają się także w pozostałych polskich miastach uniwersyteckich silnie związanych z działalnością Kopernika.

Krakowskie obchody zakończą się 26 maja. Następnie Kongres przeniesie się do Olsztyna (21-24 czerwca), aby jesienią (12-15 września) ponownie zebrać naukowców w Toruniu.

– W 1491 roku, rok przed tym, jak Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, młody Mikołaj Kopernik zapisał się do Akademii Krakowskiej. Przez cztery lata studiował tam astronomię. Krakowski uniwersytet miał silny wpływ na wykształcenie Kopernika. Sam miał przyznać: „wszystko, czym jestem, zawdzięczam Akademii”. Krakowskie obchody Światowego Kongresu Kopernikańskiego przybliżą nam postać tego wielkiego naukowca i przypomną o jego dziełach. Wykłady, sesje plenarne oraz panele dyskusyjne potrwają do piątku. Serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do zgłębienia wiedzy o dokonaniach Mikołaja Kopernika. Jednocześnie zapraszam Małopolan do odwiedzenia wystawy „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” w budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, gdzie do 26 maja można oglądać wyjątkową ekspozycję – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Więcej informacji o krakowskich obchodach Światowego Kongresu Kopernikańskiego: https://kopernik550.uj.edu.pl/ 

20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj 20230524 uj
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj