„Dziedzictwo Górnicze = Dziedzictwo Ludzkości”. Rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych
2023-05-22

Uczestnicy z ponad 20 krajów, referenci z 19 państw położonych na 5 kontynentach. 4-dniowe obrady II Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych rozpoczęły się bardzo intensywnie, zapowiadając wiele interesujących wykładów, publikacji i spotkań.

W uroczystej inauguracji konferencji International Conference of Mining and Underground Museums 2023 (ICMUM), która odbyła się w Komorze Długosza w Kopalni Soli „Wieliczka”, uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Mottem tegorocznej konferencji jest: „Dziedzictwo Górnicze = Dziedzictwo Ludzkości”. Górnictwo miało i wciąż ma ogromny wpływ na rozwój naszego kraju. To także ogromna część dziedzictwa Małopolski. Nasze województwo jest obszarem, na którym zachowały się wielowiekowe tradycje górnicze. Mamy udokumentowanych niemal 700 złóż różnych rodzajów kopalin, w tym złóż wód termalnych. II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych jest przestrzenią do wymiany zdań i doświadczeń. Mam nadzieję, że da Państwu wiele okazji do zgłębienia wiedzy i zainteresuje publiczność podziemnym światem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas obrad konferencji planowane są sesje tematyczne omawiające takie zagadnienia jak m.in.:

 • Ważność górnictwa dla rozwoju ludzkiej cywilizacji, potrzeba ochrony oraz udostępnienia turystycznego tego urozmaiconego dziedzictwa na całym świecie (przegląd obecnej sytuacji w Polsce, w Europie i na innych kontynentach).
 • Stowarzyszenia historii dziedzictwa górniczego na świecie oraz ich współpraca z muzeami górniczymi i kopalniami turystycznymi - razem czy osobno? (referaty przygotowane m. in. przez Stowarzyszenie Historii Górnictwa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, australijsko – azjatyckie Stowarzyszenie Historii Górnictwa, Narodowe Stowarzyszenie Organizacji Historii Górnictwa z Wielkiej Brytanii i Irlandii, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, Hiszpańskie Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Górniczego i Geologicznego).
 • Kopalnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – przegląd miejsc wpisanych w ostatnich latach i do wpisu aspirujących, szanse na wpis (w tym: jak przygotować dobry wniosek, co daje obecność na liście – teoria i praktyka, jakie jest podejście UNESCO do dziedzictwa górniczego?).

 • Organizatorem konferencji jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a współorganizatorami Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


  Więcej informacji: https://www.pl.icmum.pl/  

  Źródło informacji geologicznych: https://www.malopolska.pl/urzad-marszalkowski/departamenty/departament-srodowiska/geologia1


  2023052 Wieliczka kopalnia rano 2023052 Wieliczka kopalnia rano 2023052 Wieliczka kopalnia rano 2023052 Wieliczka kopalnia rano 2023052 Wieliczka kopalnia rano
  Podziel się:
  wstecz    do góry     drukuj