„Nieszczęśliwy jest świętością” – 20 lat działalności Stowarzyszenia „Res Sacra Miser”
2023-05-19

Pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym mają we krwi. Podejmują także działania służące pobudzaniu aktywności obywatelskiej. Już od dwóch dekad w powiecie olkuskim działa Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”, dzięki któremu na twarzach jego podopiecznych gości uśmiech. W jubileuszu organizacji wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecna była też II wicedyrektor Biura Wojewody Ewa Gil.

– Święty Jan Paweł II mówił, że „bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”. Prawdziwość tych słów znajduje potwierdzenie w działaniach, które na co dzień podejmuje Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Od 20 lat z pasją i oddaniem niosą Państwo bezinteresowną pomoc tym, którzy potrzebują wsparcia. Jest to wymowny wyraz dawania siebie innym. Tą szlachetną postawą świadczą Państwo o tym, że miarą człowieczeństwa jest wrażliwość wobec tych, którzy są wokół nas, a których doświadczył los – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Jubileuszowe obchody połączone były z artystycznymi projektami. Najpierw podopieczni Stowarzyszenia zaprezentowali spektakl  „Jak to z nasionkiem było?”. Odbyła się także premiera teledysku „Potrzebujesz mnie – więc jestem” z udziałem zespołu wokalno-instrumentalnego MOK Olkusz. Następnie zaprezentowana została historia i dorobek Stowarzyszenia. Uroczystości zwieńczył występ muzyczny uczniów I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu.

Wojewoda Łukasz Kmita wręczył także odznaczenia państwowe. Za zasługi w działalności społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował członkinie Stowarzyszenia jednym Złotym i dwoma Srebrnymi Krzyżami Zasługi.

– Dwudziestolecie działalności „Res Sacra Miser” to powód do radości, uzasadnionej dumy i powszechnego szacunku Mieszkańców Ziemi Olkuskiej. Wyrażam szczerą wdzięczność za codzienny trud służby, poświęcenie i ogromne zaangażowanie, które przekłada się na cenne projekty realizowane przez Stowarzyszenie. Dziękuję, że uczycie nas tego, aby nigdy nie pozostawać obojętnym na drugiego człowieka i jego potrzeby – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Stowarzyszenie „Res Sacra Miser” organizuje wiele wydarzeń integracyjnych dla dzieci z niepełnosprawnościami, zbiórki charytatywne, a także pomaga rodzinom osób uzależnionych i wspiera rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Działalność organizacji została wielokrotnie doceniona, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia.

W 2016 r. Stowarzyszenie przejęło w użyczenie budynek po byłej szkole „Na Skałce” w Bukownie, w którym utworzono profesjonalne Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny. W ramach Centrum działają: Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej, grupa wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami oraz Placówka Wsparcia Dziennego dla starszych dzieci i młodzieży „Kawiarenka pod Parasolem”, a także Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Na Skałce”. W ten sposób powstał profesjonalny punkt pomocy dla dzieci i młodzieży z Małopolski Zachodniej.


Więcej o Stowarzyszeniu „Res Sacra Miser”: https://rsm.org.pl/

20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz 20230519 Olkusz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj