NEWAG S.A. - kolejowa duma Małopolski i Polski
2023-05-18

Podczas dzisiejszej wizyty w Małopolsce premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pracownikami jednego z liderów produkcji taboru kolejowego w Polsce – zakładów NEWAG S.A. w Nowym Sączu. Firma produkuje i modernizuje pociągi, którymi na co dzień wielu Polaków przemieszcza się po kraju. Nowoczesne lokomotywy i zespoły trakcyjne polskiej produkcji są również z sukcesem eksportowane do innych krajów.

Premierowi towarzyszyli m.in.: wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, parlamentarzyści, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Firma z Małopolski od wielu lat jest jednym z europejskich liderów w produkcji nowoczesnych lokomotyw i zespołów trakcyjnych. Kolejne duże zamówienia i inwestycje pozwalają na rozwój firmy, a to przekłada się na wyższe pensje i nowe miejsca pracy.

– Czasami mówi się, że jakaś branża czy jakaś firma jest lokomotywą rozwoju. Więc ja mogę powiedzieć, że ta firma - Newag w Nowym Sączu - jest dokładnie, dosłownie i w przenośni, lokomotywą rozwoju. Gratuluję jeszcze raz wszystkim pracownikom. To wy stworzyliście tą firmę - dumę Polski – zaznaczył premier.

Pociągi projektowane i produkowane w Nowym Sączu poruszają się m.in. po polskich torach, których sieć połączeń jest od kilku lat rozwijana i modernizowana.

– My już dzisiaj odtworzyliśmy wiele nowych połączeń, a cały Krajowy Program Kolejowy to jest ponad 70 miliardów złotych. To jest infrastruktura kolejowa, po której mam nadzieję będą jeździć polskie lokomotywy, jak te z Newagu. I będą dobrze służyły wszystkim polskim pasażerom, będą służyły po prostu Polakom – powiedział szef rządu.

Krajowy Program Kolejowy, Program Inwestycji Dworcowych oraz "Kolej+" to tylko niektóre z rządowych programów poświęconych dynamicznemu rozwojowi kolei w Polsce. Do tej pory:

  • zmodernizowaliśmy ponad 7,5 tys. km torów, a w dalszych pracach jest kolejne niemal 9 tys. km,
  • wykonaliśmy roboty, które obejmują modernizację lub budowę 2326 przejazdów kolejowo-drogowych i 1195 peronów.


NEWAG S.A. - kolejowa duma Małopolski

Nowoczesne lokomotywy posiadające homologacje w kilku europejskich krajach oraz komfortowe elektryczne zespoły trakcyjne Impuls są produkowane przez nowosądecki NEWAG. To duma naszej gospodarki.

– Dziś wspólnie z Premierem i Parlamentarzystami zobaczyliśmy, jak wygląda proces produkcji taboru kolejowego. Obecnie samorządy i kolejowe spółki inwestują w nowy tabor, a pasażerowie chętnie przesiadają się na szybką i ekologiczną kolej. Tak zmienia się Polska – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Źródło: premier.pl


AH0A4068AH0A3805AH0A3784AH0A3729aAH0A3608aAH0A3451AH0A4093AH0A3542AH0A3525AH0A3379AH0A3620aAH0A4077AH0A3342AH0A3410
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj