Tu się narodził – tymi drogami kroczył. 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
2023-05-18

- Naszym wyjątkowym przywilejem jest fakt, że mogliśmy być naocznymi świadkami działalności świętego Jana Pawła II. Powinnością zaś – nieść należytą pamięć o tym wielkim Polaku, z szacunkiem i pokorą dziękując za dar Jego obecności, nauczania i oddania Ojczyźnie. Dzisiaj z radością wspominamy dzień, w którym przyszedł na świat i oddajemy Mu hołd – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 103. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w rodzinnym mieście papieża, wojewoda złożył symboliczne kwiaty. Znalazły się one przy pomniku Ojca Świętego, przed Bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W tym symbolicznym geście wojewodzie towarzyszyli posłowie: Filip Kaczyński i Marek Polak, dyrektor Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach ks. Łukasz Piórkowski oraz samorządowcy: Eugeniusz Kurdas, Bartosz Kaliński, Mariusz Krystian, Piotr Hajnosz, Mateusz Przejczowski.

- Ojciec Święty kilkukrotnie odwiedzał podczas swojego pontyfikatu Wadowice. Doskonale pamiętamy, jak z nieskrywaną radością wspominał swoje lata młodości i znane już dzisiaj na całym świecie wadowickie kremówki. Ta mała Ojczyzna, w której przyszedł na świat i z której do tego wielkiego świata wyruszył, zawsze zajmowała szczególne miejsce w Jego sercu. Dziś także dla nas jest miejscem wyjątkowym – dodaje wojewoda.

Małopolskich miejsc związanych z osobą papieża jest bardzo wiele. W kilku z nich – w hołdzie Janowi Pawłowi II – złożone zostały wieńce od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity: m.in. na Wzgórzu Wawelskim, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach oraz przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

- Od 1938 roku życie Karola Wojtyły związane było z Krakowem. To tu, w mieście królów i władców Polski, przyjął święcenia i rozpoczął swoją kapłańską drogę. Także tu wielokrotnie przyjeżdżał już jako zwierzchnik Stolicy Apostolskiej. Prawie każdy zakątek stolicy Małopolski nosi pamięć o Janie Pawle II. Warto do tych miejsc powracać. Warto powracać do tamtych dni, kiedy przemawiał do serc ogromnych tłumów gromadzących się na krakowskich Błoniach, przy ul. Franciszkańskiej czy wzdłuż tras przejazdu papamobile. Niech nasze serca będą także dzisiaj otwarte na mądrość i wartości, które starał się nam przekazać – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.


Rocznica_urodzin_JPII Rocznica_urodzin_JPII Rocznica_urodzin_JPII Rocznica_urodzin_JPII
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj