Rozbudowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie
2023-05-17

Formalności dopełnione, środki przyznane i już niebawem ruszy proces budowy dodatkowej – trzeciej – linii do spalania odpadów. W podpisaniu umowy na tę inwestycję w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie uczestniczyli: poseł Małgorzata Wasserman, II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Umowa została zawarta pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, reprezentowanym przez wiceprezesa Dominika Bąka, a Krakowskim Holdingiem Komunalnym S.A. w Krakowie, reprezentowanym przez prezesa zarządu Tadeusza Trzmiela. Przewiduje ona, że NFOŚiGW przekaże na Budowę Zakładu Odzysku Energii w Krakowie łączną kwotę dofinansowania ponad 272 mln zł. 200 mln zł to pożyczka, a 70 mln zł to dotacja.

- To bardzo potrzebna Krakowowi inwestycja. Budowa trzeciej linii stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego gospodarowania odpadami. Ważnym aspektem działalności spalarni jest nie tylko, co oczywiste, ograniczenie ilości odpadów gromadzonych na wysypiskach, ale też wykorzystywanie energii wytworzonej ze spalania – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

***
Krakowska spalarnia rozpoczęła pracę w 2015 roku. Ta strategiczna dla miasta inwestycja przetwarza odpady nienadające się już do recyklingu i jednocześnie produkuje dla mieszkańców Krakowa prąd i ciepło. Instalacja jest stale modernizowana, a w planie na najbliższe lata jest wzbogacenie jej o dodatkową instalację odzysku ciepła ze spalin oraz zakład odzysku energii.

Więcej: https://khk.krakow.pl/pl/ekospalarnia/


20230517 Spalarnia śmieci 20230517 Spalarnia śmieci 20230517 Spalarnia śmieci 20230517 Spalarnia śmieci
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj