Tym którzy strzegą bezpieczeństwa naszych granic. Centralne obchody Święta Straży Granicznej
2023-05-15

Hejnałem z wieży kościoła Mariackiego na cztery strony świata funkcjonariusz Straży Granicznej obwieścił w minioną sobotę rozpoczęcie obchodów 32. rocznicy powołania formacji. Podobnie w niedzielę można było usłyszeć trębacza – muzyka Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Był to jeden z elementów centralnych obchodów Święta Straży Granicznej. Główne uroczystości odbyły się natomiast dzisiaj na Zamku Królewskim na Wawelu.

Z tej wyjątkowej okazji w stolicy Małopolski zgromadzili się między innymi: prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, reprezentujący prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego – wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, parlamentarzyści, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, I zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, komendanci oddziałów Straży Granicznej z całej Polski, wśród nich komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Stanisław Laciuga. Obecni byli także ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP: Piotr Ćwik i Wojciech Kolarski.  

- Dziękuję, że strzeżecie granic Rzeczypospolitej Polskiej, a także Unii Europejskiej. Państwa służba jest niezwykle ważna. Przekonaliśmy się o tym w szczególności na przestrzeni ostatnich lat. Realizujecie swoją służbę często w trudnych warunkach. Dzięki Wam Polacy mogą spać spokojnie w świadomości, że funkcjonariusze Straży Granicznej są na swoich posterunkach i wykonują powierzone im zadania. Absolutna większość polskiego społeczeństwa z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością patrzy na Państwa i docenia codzienny trud i wysiłek. Jesteście jednym z filarów bezpieczeństwa naszego kraju – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

- Czas, w którym pełnicie swoją służbę, jest czasem ciężkim, czasem trudnym. Czasem nieoczekiwanych wyzwań nie tylko dla Polski, ale dla całego świata. (…) Chwała Wam za Waszą odwagę, za Waszą determinację. Należą się Wam wielkie podziękowania, wielkie wyrazy uznania. Mogę jako minister spraw wewnętrznych powiedzieć, że jestem dumny, że mamy taką formację jak polska Straż Graniczna. Świetnie zorganizowaną, znakomicie zarządzaną, nowoczesną, doświadczoną i sprawdzoną w najtrudniejszych sytuacjach, w najtrudniejszych warunkach. Jesteśmy z Was bardzo dumni! – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.  

- O tym, jak ważną rolę pełni Straż Graniczna, mogliśmy się przekonać wielokrotnie. Szczególnie ostatnie kilkanaście miesięcy to czas wytężonej pracy wynikający ze zwiększonego ruchu na naszej wschodniej granicy. Profesjonalizm i oddanie, jakim wykazali się w tym trudnym okresie funkcjonariusze i funkcjonariuszki Straży Granicznej, zasługują na uznanie. To dzięki ich ogromnemu wysiłkowi bezpiecznie mogli czuć się nie tylko Polacy, ale także szukający schronienia przed wojną obywatele Ukrainy. A mamy wyjątkowe doświadczenia w tym zakresie z racji tego, że Małopolska jest jednym z tych regionów, do którego przybyło najwięcej uchodźców wojennych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  

Uroczystości w historycznej siedzibie królów Polski
O godz. 10.00, w katedrze na Wzgórzu Wawelskim, rozpoczęła się msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych formacji. Następnie pododdziały przemaszerowały na plac Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie w samo południe rozpoczął się uroczysty apel.

Specjalne słowo do uczestników uroczystości skierowali: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

- Obchodzimy dziś święto tysięcy funkcjonariuszek i funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych formacji, która pozostaje jednym z gwarantów naszego państwowego ładu i bezpieczeństwa. (…) Wasza służba to nade wszystko strzeżenie granic naszego kraju i wschodniej granicy Unii Europejskiej. To ogromny, bezcenny wkład w system bezpieczeństwa Polski i Kontynentu, a jednocześnie dowód troski o suwerenność naszej Ojczyzny. Bo tylko państwo, które potrafi chronić swych granic może być w pełni suwerenne - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników uroczystości.    

Odznaczenia państwowe dla szczególnie zasłużonych
Podczas apelu prezydent RP Andrzej Duda odznaczył wyróżniających się funkcjonariuszy Straży Granicznej Krzyżami Zasługi. W uznaniu zasług w działalności na rzecz bezpieczeństwa 2 osoby wyróżnione zostały Złotym Krzyżem Zasługi, a 2 odebrały z rąk prezydenta RP Brązowe Krzyże Zasługi.

Dodatkowo 10 osób otrzymało Medal za Zasługi dla Służby Granicznej. Odznaczenia nadane zostały postanowieniami ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Ministrowi w dekoracji towarzyszył komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. 3 funkcjonariuszy wyróżnionych zostało Złotym Medalem, 4 – Srebrnym, a 3 osoby odebrały Medal Brązowy.

Generalskie gwiazdki dla komendantów Straży Granicznej
Niezwykle uroczystym momentem było także przekazanie awansów generalskich. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy płk SG Adam Wanarski oraz płk SG Tomasz Zybiński mianowani zostali na stopień generała brygady Straży Granicznej.

Pełniący obecnie funkcję komendanta Biura Spraw Wewnętrznych SG płk SG Adam Wanarski, z mundurem związany jest od 1991 r. W szeregach Straży Granicznej pełni służbę od roku 2000.

Natomiast płk SG Tomasz Zybiński swoje pierwsze kroki stawiał w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w 1995 r. W lutym tego roku został powołany na komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Obaj nowi generałowie wielokrotnie wyróżniani byli m.in. odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Bliżej sylwetki awansowanych można poznać na stronie Straży Granicznej (https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/11690,Generalskie-gwiazdki-dla-komendantow-Strazy-Granicznej.html).

Mianowani na pierwszy stopień oficerski
Podczas apelu na Wawelu 141 funkcjonariuszy i funkcjonariuszek otrzymało awans na podporucznika. Absolwenci ośrodków szkoleniowych Służby Granicznej w Koszalinie i Kętrzynie promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy. Symbolicznego aktu nadania wyższego stopnia, dokonali wspólnie komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wraz z zastępcą gen. bryg. SG Wiolettą Gorzkowską.  

- Rotmistrz Witold Pilecki, którego fragment wypowiedzi znalazł się na zaproszeniu na tegoroczne centralne uroczystości Święta Straży Granicznej, apelował: „Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Wręczone dzisiaj odznaczenia, wyróżnienia i nominacje dowodzą, że dla funkcjonariuszy Straży Granicznej słowa te stanowią azymut, którym kierują się, wykonując codzienne obowiązki – mówi wojewoda Łukasz Kmita.      

Uroczystości zakończyła prezentacja musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz defilada pododdziałów nowo promowanych funkcjonariuszy.

Nie zabrakło także muzycznego akcentu. Swoim występem zachwyciła wielokrotnie nagradzana na arenie międzynarodowej i krajowej Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Ponad 3,5 tys. kilometrów szczególnej uwagi
Łączna długość polskiej granicy to odcinek długości około 3,5 tys. km. Z tego długość granicy zewnętrznej to ponad 1,6 tys. km. Nieco ponad 3 tys. km to odcinek, który przebiega lądem, pozostały to granica morska.  

Straż Graniczna, która ochrania granice naszego kraju, powołana została do życia w 1991 r. Aktualnie stanowi ją 9 oddziałów: Warmińsko-Mazurski Oddział SG, Podlaski Oddział SG, Nadbużański Oddział SG, Bieszczadzki Oddział SG, Karpacki Oddział SG, Śląski Oddział SG, Nadodrzański Oddział SG, Morski Oddział SG, Nadwiślański Oddział SG.

Formacja dysponuje także 3 ośrodkami szkoleniowymi i 98 placówkami.

Ci, którzy pełnią służbę w Małopolsce
Na terenie Małopolski służbę pełnią funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Podlegają mu placówki w Krakowie, Krakowie-Balicach, Tarnowie oraz Zakopanem.

Obecnie w naszym województwie służbę pełni 641 funkcjonariuszy (471 mężczyzn i 170 kobiet). Ich pracę wspiera ponad 160 pracowników cywilnych.

- Blisko 320 km południowej granicy Polski to odcinek położony w Małopolsce. Krakowski port lotniczy w Balicach to jeden z kolejnych punktów, w których służbę pełnią funkcjonariusze Straży Granicznej. Prowadzą m.in. kontrolę ruchu granicznego, chronią granicę i przeciwdziałają nielegalnej migracji. Ale to nie wszystko. Regularnie wspierają swoich kolegów i koleżanki z innych oddziałów w wykonywaniu zadań służbowych. Na funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu zawsze mogą liczyć nie tylko Małopolanie, ale także wszyscy goście przebywający w naszym regionie – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Straz Graniczna_0565Straz Graniczna_0087Straz Graniczna_0056Straz Graniczna_0017Straz Graniczna_0043Straz Graniczna_0138Straz Graniczna_0128Straz Graniczna_0953Straz Graniczna_0960Straz Graniczna_0940Straz Graniczna_0815Straz Graniczna_0872Straz Graniczna_1367Straz Graniczna_1515Straz Graniczna_1584Straz Graniczna_1184Straz Graniczna_1831Straz Graniczna_1539Straz Graniczna_1270Straz Graniczna_1623Straz Graniczna_1939Straz Graniczna_1839Straz Graniczna_1792Straz Graniczna_0952Straz Graniczna_0763
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj