Mała miejscowość wielkie możliwości. Kolejne środki rządowe dla gminy Tarnów
2023-05-11

Łączy w sobie tradycje, nowoczesność i innowacyjność. Stoją za nią inwestycje, które realizuje gmina Tarnów. Wola Rzędzińska, bo o niej mowa, od kilku lat wykonuje bardzo ważne zadanie jakim jest „Przebudowa i rozbudowa szkoły podstawowej o halę sportową i segment dydaktyczny”. Dziś do ukończenia tego zadania została dołożona kolejna, ważna cegiełka.

Do Woli Rzędzińskiej bardzo dobre informacje przywiózł dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W tamtejszym Parafialnym Domie Kultury wraz z wójtem Grzegorzem Koziołem podpisał umowę o dofinansowanie środkami pochodzącymi z budżetu państwa. W uroczystości podpisania umowy wzięła udział poseł ziemi tarnowskiej Anna Pieczarka.

- Jako rząd Zjednoczonej Prawicy jesteśmy na etapie mówienia i reklamowania Polski lokalnej. Będąc tu, w centrum miejscowości Wola Rzędzińska, tak pięknej, chcę powiedzieć, że Polska lokalna jest dziś właśnie tutaj i teraz jesteśmy świadkami tego, jako ona pięknie się rozwija. Dziękuję z tego miejsca panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za jego otwartość i wzorową współpracę - poseł Anna Pieczarka.

Budowa i przebudowa szkoły to jedna z największych inwestycji, która jest realizowana przez gminę Tarnów. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że gdyby nie środki rządowe, nie byłaby ona możliwa. Dziś z Panem Wójtem podpisujemy umowę na dofinansowanie z rezerwy premiera i z tego miejsca chcę bardzo podziękować prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu za przychylność, za to że nie zostaje obojętny wobec takich niewielkich miejscowości jak Wola Rzędzińska. Dziękuje również terenowym ambasadorom pozyskiwania tych środków. Mowa oczywiście o posłach ziemi tarnowskiej, którzy obserwują potrzeby lokalnej społeczności i odpowiadają na nie. Również dzięki nim nasze małe ojczyzny się rozwijają – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Programy, które pozwalają marzyć
Wcześniej gmina Tarnów otrzymała na tę inwestycję środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z programu Sportowa Polska, który wspiera rozwój lokalnej infrastruktury sportowej.

To już trzecie dofinansowanie z rządowych środków dla tej inwestycji. Wcześniej beneficjent, którym jest gmina Tarnów, uzyskał 4 mln zł z RFIL i prawie milion z programu ministerstwa sportu. To dodatkowe środki, które pozwalają marzyć takim małym miejscowościom o nowoczesnej infrastrukturze. Podpisana dziś umowa opiewa na 1,5 mln zł. Jakby zsumować całość dofinansowania na to zadanie, to tylko ze środków rządowych gmina otrzymała ponad 6,5 mln zł, czyli więcej niż połowę kosztów realizacji tej inwestycji – mówi wojewoda.

W zdrowym ciele zdrowy duch!
„Przebudowa i rozbudowa szkoły podstawowej o halę sportową i segment dydaktyczny w miejscowości Wola Rzędzińska”- to pełna nazwa zadania. W ramach inwestycji realizowany jest bardzo szeroki zakres prac. Od robót rozbiórkowych przez wykonanie izolacji, układanie dachu po zagospodarowanie i zadbanie o odpowiednią akustykę sali.

Sala gimnastyczna to przeszło 1000 metrów kwadratowych powierzchni. To wszystko po to, aby dzieci i młodzież miały jak najlepsze warunki do nauki i rozwijania swoich zainteresowań sportowych. Ta inwestycja wpłynie na poprawę jakości kształcenia w tutejszej szkole, zwiększy także jej atrakcyjność. Nowa sala będzie wykorzystywana nie tylko do zajęć sportowych, ale i przedsięwzięć kulturalnych – mówi wojewoda Kmita.

W ramach realizacji inwestycji budowany jest również podpiwniczony segment dydaktyczny. Budynek o powierzchni użytkowej prawie 1 900 metrów kwadratowych ma dwie kondygnacje nadziemne z poddaszem. Zarówno sala gimnastyczna jak i segment będą połączone z istniejącym budynkiem szkoły.

Rządowe wsparcie dla małych miejscowości
Gmina Tarnów jest aktywna jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z komponentów przygotowywanych przez rząd.

Tylko z I edycji Rządowego Funduszu Polski Ład gmina Tarnów otrzymała promesy na trzy zadania. Jedno z nich opiewa na kwotę ponad 4 mln zł i dotyczy poprawy infrastruktury drogowej. To zadanie obejmuje budowę chodnika w Woli Rzędzińskiej. Gratuluję Panu Wójtowi skuteczności w pozyskiwaniu środków i zachęcam do brania udziału we wszystkich naborach do programów, które oferuje polski rząd – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Łączna kwota dofinansowania dla Gminy Tarnów ze środków z Polskiego Ładu to prawie 13 mln zł.

RFIL
Ale to nie wszystko. Samorząd korzysta również ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Gmina otrzymała środki rzędu prawie 2,5 mln zł na realizację dwóch innych zadań w Woli Rzędzińskiej.

RFRD
Na terenie miejscowości w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zrealizowane zostało zadanie pn. Remont drogi gminnej nr 201615K.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, aby rozwój Polski i Małopolski był zrównoważony. Chcemy rozwijać nie tylko duże miasta, ale również mniejsze miejscowości właśnie takie jak Wola Rzędzińska. Temu służą programy Polski Ład, RFIL czy RFRD. Jadąc Małopolskimi drogami widać, że w wielu miejscach prowadzone są prace remontowe, budowy i przebudowy. Jestem pewien że kiedy one się zakończą to w szczególności infrastruktura drogowa będzie jeszcze bardziej bezpieczna – mówi wojewoda Kmita.


20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska 20230511 Wola Rzędzińska
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj