O sprawach górniczych w gościnnych progach wielickiej Kopalni
2023-05-08

W komorze Jana Haluszki w Kopalni Soli „Wieliczka” obradowali dzisiaj członkowie Krajowej Sekcji Górnictwa Soli i Siarki NSZZ „Solidarność”. Towarzyszył im wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wyjątkowe spotkanie braci górniczej było okazją do uhonorowania jednego z nich. W dowód uznania zasług prezydent RP Andrzej Duda przyznał odznaczenie państwowe Panu Jerzemu Gawędzie. Złoty Krzyż Zasługi w imieniu Prezydenta wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Tradycje górnicze to nie tylko dziedzictwo, ale także zobowiązanie. To z nich między innymi wyrasta współczesne postrzeganie tego wyjątkowego fachu. Na nim także opierają się plany budowane na kolejne lata. Przyznane odznaczenie to wyjątkowe wyróżnienie. Jestem przekonany, że będzie noszone z dumą i należytą godnością – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

135 metrów pod ziemią znajduje się komora nosząca imię dawnego radcy i starosty górniczego saliny wielickiej, który sprawował urząd pod zaborem austriackim. W tych wyjątkowych okolicznościach miejsca odbyły się wybory delegatów Krajowej Sekcji Górnictwa Soli i Siarki NSZZ „Solidarność”. Rozmawiano także o planach działalności na najbliższe miesiące.


AH0A4261AH0A4125AH0A4202AH0A4222AH0A4123-1AH0A4312AH0A4322
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj