160. rocznica Bitwy pod Krzykawką
2023-05-06

„Bohaterom Powstania, pułkownikowi Francesco Nullo, Władysławowi Romerowi, Julianowi i innym poległym w walce o wolność Polski dnia 5 maja 1863r., hołd składa ziemia, której bronili” – taki napis umieszczono na tablicy znajdującej się na siedmiometrowym obelisku na polanie w Krzykawce. W miejscu, gdzie 160 lat temu stoczono jedną z bitew Powstania Styczniowego, odbyły się dzisiaj uroczystości rocznicowe. Uczestniczyli w nich między innymi minister - członek Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny była także ambasador Włoch Luca Franchetti Pardo. 

- Nie ma teraźniejszości bez przeszłości i nie ma przyszłości bez teraźniejszości. Bitwa pod Krzykawką to ważne wydarzenie na mapie historii naszej Ojczyzny. Jesteśmy tutaj dzisiaj by zaświadczyć, że pamiętamy. Składamy hołd poległym, dla których Polska zajmowała najważniejsze miejsce w sercu. Dajemy świadectwo, że echo tamtych wydarzeń nie ucichło i jest niesione w żywej i wdzięcznej pamięci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

5 maja 1863 r. na przedpłotach wsi Krzykawka rozegrała się krwawa bitwa. Stacjonujące koło Olkusza wojska, wśród których część stanowiły legiony włoskie, rankiem zostały zaatakowane przez oddziały rosyjskie. Potyczka trwała do godzin popołudniowych. Powstańcy ponieśli klęskę. Wśród poległych na polu bitwy, był włoski ochotnik, płk Francesco Nullo. W wyniku odniesionych ran śmierć poniósł także jego adiutant por. Stefano Elia Marchetti. Około 30 ocalałych trafiło do niewoli.

Pod pomnikiem upamiętniającym tamto wydarzenie złożono dzisiaj symboliczne kwiaty.Zebrani mogli także podziwiać rekonstrukcję bitwy.

W uroczystościach patriotycznych uczestniczył Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, któremu patronuje płk Francesco Nullo.

- Powstanie Styczniowe było swoistym dowodem, że duch narodu nie umarł. Jest żywy i zdeterminowany, by odzyskać wolność. Przez kolejne pokolenia tamten zryw był inspiracją do działań, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje wojewoda.

Obchodom rocznicowym towarzyszyły między innymi takie wydarzenia jak: wystawa poświęcona 160. rocznicy Powstania Styczniowego, pokaz samochodów zabytkowych Europejskiej Asocjacji Automobilerów, występy polskich i włoskich zespołów muzycznych.

Wręczone zostały także nagrody dla laureatów gry terenowej „Ślady Wolności”, którą zorganizowało Centrum Kultury w Bolesławiu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Obchody 160. rocznicy Bitwy pod Krzykawką zostały objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.


160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką 160rocznica_Bitwy_pod_Krzykawką
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj