Ambasadorzy altruizmu i oddania. Odznaczenia państwowe dla druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta i gminy Świątniki Górne
2023-05-06

Nazywa się ich Rycerzami Floriana, bo właśnie to imię nosi święty patronujący ich pracy. Na co dzień, prócz obowiązków rodzinnych i zawodowych, pełnią wyjątkową służbę. To oni najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzeń. Bohaterowie swoich Małych Ojczyzn – druhowie i druhny z Ochotniczych Straży Pożarnych. Początkiem maja, kiedy Kościół katolicki wspomina św. Floriana, obchodzą swoje wyjątkowe święto. Dzisiaj doceniono i uhonorowano tych, z terenu miasta i gminy Świątniki Górne. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Pełna gotowość bojowa jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oznacza nic innego, jak to, że o każdej porze i na każdy alarm strażak musi stawić się w swojej jednostce. Wypadek drogowy, powódź, pożar – to tylko niektóre ze zdarzeń, w których uczestniczą członkowie OSP. Ich dobrotliwa obecność w lokalnych społecznościach jest prawdziwym skarbem. To ona daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga przetrwać najtrudniejsze wyzwania, szczególnie te, gdy walkę toczy się z żywiołem – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości przy Urzędzie Miasta i gminy Świątniki Górne, zasłużeni w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi.

Postanowieniami prezydenta Andrzeja Dudy dwie osoby otrzymały Złoty Krzyż Zasługi, pięć – Srebrny Krzyż Zasługi, a 3 – Brązowy Krzyż Zasługi. Ponadto 1 osoba wyróżniona została Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, nadanym za wzorowe, wyjątkowo sumienna wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwu.

Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wnioskował o takie właśnie uhonorowanie zasłużonych druhów OSP z terenu miasta i gminy Świątniki Górne.

- Uroczystość, której jesteśmy uczestnikami, to wyjątkowa forma podziękowania. Przyznane odznaczenia państwowe podkreślają, że to właśnie Państwo jesteście prawdziwymi ambasadorami altruizmu i oddania. Każde z podejmowanych przez Was działań jest wyrazem uczynnej służby drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. A wsparcie, którego udzielacie sobie nawzajem, pokazuje, że strażacka brać to rodzina, która jest bliska i obecna w każdym czasie. Niech pełniona przez Was służba będzie źródłem radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tego dnia, strażacy świętowali wraz z całą społecznością lokalną. Na parkingu Park&Ride w Świątnikach Górnych stanęło wyjątkowe miasteczko strażackie. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia, którzy mogli m.in. przymierzyć się do strojów i pojazdów strażackich. Być może to oni w przyszłości dołączą do miejscowych drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych.

20230506 Świątniki Górne 20230506 Świątniki Górne 20230506 Świątniki Górne 20230506 Świątniki Górne 20230506 Świątniki Górne 20230506 Świątniki Górne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj