W Małopolsce rozpoczynają się obchody z okazji Dnia Strażaka
2023-04-29

Maj to miesiąc, kiedy swoje święto obchodzą strażacy. To też czas podziękowań za ich gotowość do niesienia pomocy i współpracy na innych płaszczyznach. Dziś w Piwnicznej-Zdroju i Królówce odbyły się uroczystości w związku ze zbliżającym się Dniem Strażaka. W wydarzeniach wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Gminny Dzień Strażaka w Piwnicznej-Zdrój

Obchody strażackiego święta rozpoczęły się uroczystą mszą świętą na Placu św. Jana Pawła II. Po jej zakończeniu odbyły się główne uroczystości połączone z przekazaniem nowych wozów strażackich.

W ubiegłym roku, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jednostki OSP Piwniczna-Zdrój oraz OSP Wierchomla Wielka otrzymały promesy na zakup nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Na początku tego roku samochody trafiły do ochotników – Piwniczna-Zdrój otrzymała pojazd ciężki, a Wierchomla Wielka średni. Podczas dzisiejszych uroczystości nastąpiło ich uroczyste przekazanie.

Uroczystości były również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Wicewojewoda Pagacz przekazał przyznane przez Prezydenta RP za zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej Krzyże Zasługi – Złoty i Brązowy.

– Strażacy niosą wielowymiarową pomoc. Chronią mieszkańców przed ogniem, pomagają przy katastrofach naturalnych, a po wybuchu wojny w Ukrainie czynnie udzielali się również na rzecz uchodźców. Odzwierciedlają tym samym strażacką dewizę „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” w praktyce. Dlatego też cieszą się tak dużą sympatią i zaufaniem wśród społeczeństwa. Przypadający 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka to doskonała okazja do złożenia podziękowań za ich odwagę, trud i zaangażowanie w każdą, nawet wydawać by się mogło mało znaczącą misję – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

W uroczystości uczestniczyli małopolscy parlamentarzyści: posłowie Patryk Wicher i Jan Duda oraz senator Wiktor Durlak.


Nowe miejsce pracy dla ochotników z Królówki


Uroczystości związane z otwarciem budynku remizy w Królówce rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego.

Następnie zgodnie z kluczem odbyła się zbiórka przed nową siedzibą ochotników, w której wziął udział I wicewojewoda małopolski.

– Nowa remiza robi wrażenie. Budynek jest doskonale przystosowany do potrzeb strażaków ochotników z Królówki. Jestem pewien, że dzięki niemu OSP będzie działała jeszcze sprawniej. Co prawda do Dnia Strażaka jeszcze kilka dni, ale już teraz chcę Państwu złożyć najlepsze życzenia. Niech św. Florian strzeże – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

W ubiegłym roku zakończyło się zadanie pn. „Budowa, nadbudowa i przebudowa budynku użyteczności publicznej – remiza OSP w miejscowości Królówka – etap III”.

Zakres wykonanych prac objął m.in.:

•    roboty wykończeniowe pomieszczenia klatki schodowej polegające na jej malowaniu,
•    wyłożeniu stopni i podestów płytami granitowymi,
•    montażu balustrady.

Wykonane prace w znaczący sposób poprawiły estetykę budynku, a przede wszystkim jego funkcjonalność. Remiza to miejsce, które będzie służyć nie tylko strażakom, ale też mieszkańcom.

W otwarciu remizy wzięli udział sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, posłowie: Urszula Rusecka, Józefa Szczurek-Żelazko oraz Wiesław Krajewski.

***
Założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Królówce był ksiądz Pawlikowski, przebywający w tej parafii w latach 1896-1903. Od roku 2011 prezesem straży jest druh Jan Wołek, a komendantem druh Grzegorz Cieśla, który objął stanowisko po druhu Kazimierzu Janioł. Obecnie funkcję prezesa pełni druh Jan Wołek, natomiast naczelnikiem jest druh Mariusz Mochel.

Więcej o OSP w Królówce: https://nowywisnicz.pl/ochotnicza-straz-pozarna-w-krolowce.html


Fu4OBsfX0AETrqaFu4OBsiWIAECcukFu4OBstXsAU4ynZFu4OBsfWIAA02oSFu5RtJ6XsAE0r1rFu5RtJ1XwAcQhDwFu5RtJ3WwAAAg2LFu5RtKIWIAAoh-s
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj