Dzień Hutnika w ZGH „Bolesław”
2023-04-28

Odgrywa istotną rolę w światowej gospodarce surowcami. Wytwarza się z niego powłoki ochronne na stali i żeliwie. To tanie i powszechne zabezpieczenie przed korozją stosuje się w przemyśle samochodowym, lotniczym i budownictwie. Produkcją cynku – bo o nim mowa – zajmują się Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” S.A.

ZGH „Bolesław” świętował dziś „Dzień Hutnika”. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Zakładów w Bukownie, uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wydarzenie było także okazją do wręczenia Medali za Długoletnią Służbę.


Ziemia olkuska przemysłem stoi

– Małopolscy hutnicy mają ogromny wkład w rozwój krajowej gospodarki. Największy w Polsce i liczący się w Europie producent cynku znajduje się m.in. właśnie tutaj, na ziemi olkuskiej. ZGH „Bolesław” to firma, której produkty cynkowe trafiają do wymagających odbiorców w kraju i za granicą. Cynk ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany m.in. do produkcji pokryć dachowych, amunicji, muzycznych instrumentów dętych, monet, nawozów sztucznych i opon. Ma właściwości antybakteryjne, antygrzybicze i przeciwzapalne. Cynk może być używany także jako składnik paliwa, naturalny filtr przeciwsłoneczny oraz jako składnik suplementów diety potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Zasłużeni pracownicy ZGH „Bolesław”


W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył 24 zasłużonym pracownikom ZGH „Bolesław” Medale za Długoletnią Służbę: 19 Złotych, 4 Srebrne i 1 Brązowy.

– Odznaczenia przyznane zostały za wzorowe, wyjątkowe sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Serdecznie gratuluję. Z okazji nadchodzącego Dnia Hutnika wszystkim Państwu życzę kolejnych lat pracy w poczuciu bezpieczeństwa i wspólnoty. Niech piękne tradycje hutnictwa, które z dumą Państwo reprezentujecie, będą bliskie również kolejnym pokoleniom – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pomimo zakończenia aktywności górniczej w związku z wyeksploatowaniem dostępnych złóż, ZGH stale zwiększa swoje moce produkcyjne, stosując innowacyjne w skali światowej rozwiązania techniczne. Firma wdraża nowoczesne technologie oparte na maksymalnym wykorzystaniu recyklingu w procesie produkcji, co pozwala skutecznie konkurować na rynku i jednocześnie dbać o racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych.


Źródło: https://zghboleslaw.pl/pl/zgh/o-firmieAH0A3624AH0A3564AH0A3186AH0A3249AH0A3252AH0A3286AH0A3448AH0A3363AH0A3213AH0A3210AH0A3226
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj