Rządowe wsparcie w praktyce. Wizyta wojewody małopolskiego Łukasza Kmity w gminie Alwernia w powiecie chrzanowskim
2023-04-27

Budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Szkole Podstawowej w Alwerni, rozbudowa Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu, zakup samochodu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Grojcu, budowa pumptracku w Regulicach oraz remont i przebudowa dróg gminnych w gminie Alwernia wraz z infrastrukturą drogową i techniczną. To przykłady inwestycji, które zostały zrealizowane lub powstają dzięki dofinansowaniu ze środków rządowych.  

W gminie miejsko-wiejskiej Alwernia, której dotyczą te inwestycje, przebywał dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Wojewoda uczestniczył także w V Sesji Rady Miejskiej w Alwerni, podczas której wręczył Złoty Medal za Długoletnią Służbę.


Razem jesteśmy silniejsi!

– Gmina Alwernia jest przykładem jednostki samorządu terytorialnego, która pokazuje, jak w praktyce działają środki rządowe. Wsparcie z budżetu państwa, jakie płynie do gmin, powiatów i województw, to wielowymiarowa pomoc. Bez dotacji z rządowych programów i innych źródeł finansowania rozwój naszych małych ojczyzn nie byłby tak szybki, skuteczny i wyraźny. To ogromne środki, których beneficjentami jesteśmy my wszyscy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości działa z myślą o tych, którzy mają potrzeby. Sprawnie realizujemy marzenia dużych aglomeracji miejskich, ale także i małych wsi. Przyświeca nam idea zrównoważonego rozwoju. Małopolska musi rozwijać się w sposób równy. W trosce o wszystkich mieszkańców. We współpracy wieloetapowej, niezależnej od poglądów. W myśl zasady: razem jesteśmy silniejsi! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Z myślą o uczniach, nauczycielach i rodzicach

W ramach pięciu przeprowadzonych naborów w latach 2020-2022 do gminy Alwernia trafiło prawie 3,9 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym środkom możliwa była m.in. budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Szkole Podstawowej w Alwerni.

– Ponad 920 tys. zł z pierwszego naboru do RFIL umożliwiło powstanie boisk do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej oraz skocznia w dal. Z realizacji tej inwestycji cieszą się szczególnie dzieci i młodzież. Uczniowie mogą rozwijać swoje sportowe pasje i spełniać się w wielu dyscyplinach – przypomina wojewoda Kmita.

RFIL to także 2 mln zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu.

– Na realizację tego zadania mieszkańcy Grojca czekali ponad 30 lat. Rozbudowa rozpoczęła się w lipcu 2019 roku, a zakres prac, jak przyznają włodarze placówki, był spory. Teraz uczniowie korzystają już nie z pięciu, a ośmiu sal lekcyjnych, w tym pracowni komputerowej i biologiczno-chemicznej, a także dobrze wyposażonej biblioteki, stołówki i szatni – informuje wojewoda Łukasz Kmita.

W ramach inwestycji do istniejącego już obiektu dobudowano dwukondygnacyjny budynek, w którym mieści się sala gimnastyczna z zapleczem sportowym, sanitarnym i trzema salami lekcyjnymi. Na poziomie parteru budynku są: sala lekcyjna, pomieszczenie szatni z zapleczem sanitarnym przystosowanym do osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenie techniczne. Na poziomie drugiej kondygnacji natomiast znajdują się: dwie sale lekcyjne, pomieszczenia sanitarne oraz pomieszczenie techniczne. Nowa część budynku połączona została ze starą łącznikiem. Dobudowana została także nowa klatka schodowa wspólna dla obu części szkoły. Zmienił się stary budynek szkoły, w którym zlikwidowano schody łączące poszczególne kondygnacje. Wszystkie sale w starej części szkoły zostały odnowione.

– Rozbudowa i modernizacje placówek oświatowych oraz przyszkolnej infrastruktury sportowej to inwestycje z myślą o uczniach, ale nie tylko. Innowacje wpływają na poprawę warunków pracy nauczycieli i dają poczucie bezpieczeństwa rodzicom – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Inwestycje w bezpieczeństwo lokalnej społeczności

Podczas wizyty w Grojcu wojewoda odwiedził także strażaków-ochotników z tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gmina Alwernia w ramach drugiego naboru konkursowego RFIL dla jednostek samorządu terytorialnego otrzymała 500 tys. zł na zakup średniego samochodu bojowego dla OSP w Grojcu.

Pojazd wyposażony jest w sprzęt ratownictwa technicznego służący do działań ratowniczych, m.in. na autostradzie A4 oraz duży zbiornik na wodę do wykorzystywania w przypadku wystąpienia pożaru w kompleksach leśnych, m.in. Puszczy Dulowskiej. Dodatkowo samochód ze względu na wyposażenie w zbiornik pianotwórczy może być wykorzystywany do działań w ramach ratownictwa chemicznego.  

– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych został stworzony z myślą o lokalnej społeczności. Dofinansowujemy zadania samorządów, które najlepiej znają potrzeby mieszkańców. Wspieramy ich, by wspólnie rozbudowywać potencjał naszych gmin i powiatów. To także inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców. Strażacy-ochotnicy często są pierwsi na linii walki. To oni zazwyczaj najszybciej docierają na miejsce zdarzenia. Każda inwestycja w straż pożarną może mieć ogromne znaczenie w kryzysowej sytuacji, kiedy liczą się sekundy – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Pierwszy pumptrack w powiecie


Gmina Alwernia jest jedną z 907 gmin w całej Polsce, które zostały nagrodzone w konkursie Rosnąca Odporność. Wyróżnione zostały te gminy, które miały najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia, a 31 października 2021 roku.
250 tys. zł, które gmina otrzymała w ramach konkursu, zostały przeznaczone na budowę pumptracku w Regulicach.

– Z inicjatywą budowy toru dla rowerzystów wyszli młodzi mieszkańcy powiatu chrzanowskiego. Władze gminy Alwernia przystały na tę propozycję i w taki sposób w Regulicach powstaje pumptruck. Tor będzie służył również miłośnikom jazdy na rolkach i deskorolkach. To pierwsza tego typu inwestycja w powiecie – wyjaśnia wojewoda Kmita.


Remont i przebudowa dróg gminnych


– Od 2019 roku w gminie Alwernia dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyremontowano ponad 4 km dróg gminnych. Prace nad infrastrukturą drogową trwają. Obecnie realizowane są dwa kolejne zadania. Łącznie w ramach sześciu naborów RFRD na remont lub przebudowę ponad 6 km dróg gminnych trafiło do gminy Alwernia ponad 4 mln zł
– wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Celem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych) jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.


Inne obszary rządowego wsparcia


Gminie Alwernia przyznano także wsparcie z innych rządowych programów. To m.in. łącznie prawie 20 mln zł w ramach wyników rozstrzygnięć z naborów do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na zadania pn.:
- „Modernizacja i budowa ujęć wodnych dla gminy Alwernia wraz z opomiarowaniami sieci wodociągowej oraz modernizacją” – prawie 4,8 mln zł,
- „Przebudowa dróg gminnych w gminie miejsko-wiejskiej Alwernia wraz z infrastrukturą drogową i techniczną” – prawie 8,6 mln zł,
- „Termomodernizacja budynku szkoły w Kwaczale wraz z instalacją OZE, dach, podjazd dla niepełnosprawnych” – 4,5 mln zł,
- „Budowa i modernizacja infrastruktury sportowej, kulturalnej i turystycznej w miejscowości Poręba Żegoty, Gmina Alwernia” – prawie 2 mln zł.

– Zmieniają się małopolskie drogi i chodniki. Powstają nowe boiska i inne obiekty sportowe. Służby są doposażane i doinwestowane. Rząd Prawa i Sprawiedliwości z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim na czele jest rządem, dla którego liczą się ludzie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie inwestycje, które powstały i powstają w Małopolsce, są owocem współpracy na linii rząd-samorząd. Wszystkim małopolskim samorządom dziękuję za dotychczasową współpracę w imię wspólnego dobra i życzę kolejnych udanych projektów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia 20230427 Gmina Alwernia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj