Dla mieszkańców i turystów. Utworzono posterunek policji w Lanckoronie
2023-04-27

Lanckorona to niewielka wieś położona pośród Beskidu Makowskiego nad rzeką Skawinką. „Miasto Aniołów”, bo tak też jest nazywana, słynie ze swojej niesamowicie urokliwej drewnianej zabudowy, ceramiki, położenia, ale i niesamowitego klimatu sielskiej, polskiej wsi. Lanckorona zachęca turystów do jej odwiedzenia, ci szumnie odpowiadają, a w okresie letnim na urokliwych uliczkach robi się tłoczno. To właśnie tam dziś został otwarty posterunek Policji.

W uroczystości oddania do użytku Posterunku Policji w Lanckoronie wzięli udział: poseł Filip Kaczyński, senator Andrzej Pająk i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

– Przywracamy posterunki Policji. Rząd z Premierem Mateuszem Morawieckim na czele chce, by służby były blisko mieszkańców, aby te dbały o nasze bezpieczeństwo. Od 2017 roku odtworzone zostały posterunki w Jodłowniku, Szerzynach, Zakliczynie, Trzcianie, Sułkowicach, Łużnej i Białym Kościele. Jeszcze w tym roku planowane jest odtworzenie lub utworzenie posterunków policji w Krościenku nad Dunajcem i Liszkach. Dziś jesteśmy w Lanckoronie, w Mieście Aniołów, która od dzisiaj będzie miała swoich stróżów prawa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

By zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i przybywającym turystom

Lanckoroński posterunek mieści się przy ul. 3 maja 11, w budynku należącym do gminy, który został bezpłatnie użyczony Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie na podstawie umowy.

Przestrzeń, jaką będą dysponowali funkcjonariusze, to ponad 76 m2. Na pomieszczenia składają się cztery biura, sanitariaty oraz przedsionki. To wszystko na dwóch kondygnacjach, gdzie swoją służbę będzie pełnić zespół do spraw prewencji składający się z 7 funkcjonariuszy oraz kierownika. Posterunek będzie podlegał Komisariatowi Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Swoim zasięgiem będzie obejmował Izdebnik, Lanckoronę, Jastrzębie, Skawinki i Podchubie.

– Lanckorona z roku na rok swoim urokiem przyciąga coraz więcej turystów. Zawdzięcza to położeniu, bo przecież to tylko ok. 37 km od stolicy Małopolski. Gmina liczy łącznie ponad 6 tys. mieszkańców, a sama miejscowość ponad 2 tys. Obecność tutaj „stróżów prawa” jest niezbędna. Potwierdzają to również dane statystyczne – mówi wojewoda Kmita.

W 2022 roku tylko na terenie gminy popełniono prawie 100 różnych wykroczeń oraz przestępstw. Aż 44 z nich to łącznie kolizje i wypadki drogowe.

Razem możemy więcej

– Dziękuję panu Wójtowi za sprawność działania w tym zakresie. Starania o utworzenie tego posterunku musiały potrwać, ale już dziś możemy się cieszyć kolejną siedzibą Policji w powiecie wadowickim. To potwierdzają słowa, które towarzyszą mi od początku, kiedy jestem wojewodą, że razem jesteśmy silniejsi – mówi Łukasz Kmita wojewoda małopolski.

Na trenie powiatu, do tej pory, funkcjonowały dwa posterunki policji w Brzeźnicy i Spytkowicach. Podlegają one pod Komendę Powiatową w Wadowicach.

Aktualnie na terenie Małopolski funkcjonuje 25 posterunków Policji. 

W całej Polsce trwa modernizacja funkcjonujących już posterunków Policji. W ubiegłym roku policjanci z małopolskiego Uścia Gorlickiego przeprowadzili się do nowego i nowoczesnego budynku. Istotne jest również wzmocnienie etatowe istniejących i tworzenie nowych etatów. We wrześniu ubiegłego roku KWP w Krakowie otrzymała z Komendy Głównej Policji 27 nowych etatów przeznaczonych dla 11 posterunków.

20230427 Lanckorona policja 20230427 Lanckorona policja 20230427 Lanckorona policja 20230427 Lanckorona policja 20230427 Lanckorona policja 20230427 Lanckorona policja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj