Nowy samochód zastąpi wysłużony pojazd OSP w Libiążu
2023-04-26

Jest najaktywniejszą jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie chrzanowskim pod względem liczby interwencji. W 2022 roku była wzywana blisko 150 razy. Więcej niż co trzeci wyjazd dotyczył pożaru. OSP w Libiążu – bo o niej mowa – czynnie włączała się i dalej włącza także w pomoc służbom odpowiedzialnym za walkę z COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki przyznał jednostce dofinansowanie na zakup lekkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego ze zwiększonym potencjałem ratownictwa epidemiologicznego.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z burmistrzem Libiąża Jackiem Latką umowę potwierdzającą dofinansowanie z ogólnej rezerwy budżetowej w wysokości 300 tys. zł. W wydarzeniu uczestniczył poseł Krzysztof Kozik.

– To kolejny fabrycznie nowy samochód dla druhów z gminy Libiąż, który trafi tym razem do OSP w Libiążu. To trzy nowe pojazdy w ciągu trzech ostatnich lat. Szczególnie cieszy odbudowanie do niezwykle wysokiego poziomu technicznego pojazdów tej jednostki, która w KSRG pełni niezwykle ważną funkcję, tak pod względem liczby wyjazdów, ale i dyspozycyjności druhów – mówi poseł Krzysztof Kozik.

Odpowiedź na realne potrzeby

– 28 jednostek OSP z terenu powiatu chrzanowskiego w ubiegłym roku wyjeżdżało do akcji prawie 1,5 tys. razy. To o prawie 100 interwencji więcej niż w roku 2021. Najaktywniejszą pod względem liczby wyjazdów jednostką w powiecie jest OSP w Libiążu. Przez jej rejon operacyjny przebiegają odcinki autostrady A4 oraz dróg wojewódzkich nr 780 oraz 933, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu, licznymi kolizjami oraz wypadkami w komunikacji drogowej. Ponadto na tym terenie zlokalizowane są dwa duże zakłady wydobywcze, tj. Zakład Górniczy Janina i Kopalnia Dolomitu „Libiąż” oraz kompleksy leśne stanowiące potencjalne zagrożenia pożarowe. Jednostka OSP w Libiążu jest wysoce mobilna, na przestrzeni lat 2020-2022 brała udział w prawie 500 interwencjach – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecnie jednostka OSP w Libiążu posiada na wyposażeniu 3 pojazdy: GBA 4,5/16 Renault z 2020 roku, GLM 8 Fiat Ducato z 2002 roku oraz karetkę pozyskaną ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie tj. SLRMed B Volkswagen Crafter z 2011 roku. Ten najstarszy jest już mocno wyeksploatowany i nie posiada odpowiedniego napędu, jak i mocy do jazdy w terenie.

Nowy samochód zastąpi ten z 2002 roku. Podniesie zdolność operacyjną jednostki, wyeliminuje zagrożenie braku możliwości udzielenia pomocy poszkodowanym ze względu na duże prawdopodobieństwo awarii samochodów. Zakup wozu strażackiego pozwoli na sprawniejsze podejmowanie akcji, szybszy dojazd na miejsce zdarzenia oraz większą skuteczność podejmowanych czynności przez strażaków.

Całkowity koszt zakupu pojazdu to 380 tys. zł. ok. 80 proc. kwoty – 300 tys. zł – pokryje dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Pozostałe środki należą do gminy Libiąż.

Dostawa samochodu jest przewidziana na wrzesień lub październik tego roku.

Nowe możliwości i ułatwienie realizacji dotychczasowych zadań

– Nowy pojazd będzie służył druhom i mieszkańcom. Pozwoli na dalsze sprawne i efektywne współdziałanie ze służbami medycznymi oraz mundurowymi przy wykonywaniu zadań z zakresu przeciwdziałania COVID-19. OSP w Libiążu wykazała się ogromnym wsparciem w pandemii. Dostarczała żywność i leki osobom chorym i przebywającym w kwarantannie. Pomagała w transporcie Małopolan do punktów szczepień. Wóz da druhom nowe możliwości i ułatwi realizację dotychczasowych zadań. Parametry samochodu pozwolą na jeszcze efektywniejsze wsparcie służb medycznych oraz inspekcji sanitarnych – tłumaczy wojewoda Kmita.

Lekki samochód ratowniczo – gaśniczy ze zwiększonym potencjałem epidemiologicznym będzie wyposażony w napęd 4x4, silnik o mocy ok. 170 KM, systemy wspomagania bezpieczeństwa, zbiornik wody o pojemności 200 l, agregat wysokociśnieniowy wodno-pianowy, wyciągarkę elektryczną linową, hak holowniczy, radiostację przewoźną, a także wyposażenie zwiększające potencjał reagowania w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego: zestawy PSP, wyposażenie toreb, nosze, kamizelki, butlę tlenową, rurki krtaniowe oraz defibrylator.

Samochód będzie posiadał świadectwo dopuszczenia CNBOP, uprawniające do użytkowania pojazdu w jednostkach ochrony przeciwpożarowej.

– Przyznanie dofinansowania na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Libiąż to bardzo dobra wiadomość. Cieszę się, że kolejna gminna jednostka strażacka wzbogaci się o nowy pojazd, dzięki któremu druhowie będą mogli jeszcze skuteczniej działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Libiąż. To właśnie oni są często pierwsi na miejscu pożarów, wypadków drogowych czy innych zdarzeń i - ryzykując własne życie i zdrowie - niosą pomoc poszkodowanym. Jestem i zawsze będę za to wdzięczny nie tylko druhom z OSP Libiąż, ale wszystkim strażakom-ochotnikom w gminie – mówi burmistrz Libiąża Jacek Latko.

Razem jesteśmy silniejsi!

– Również OSP Moczydło ma od zaledwie roku i kilku miesięcy terenowy lekki samochód, świetnie sprawdzający się w trudnym terenie, np. przy patrolowaniu czy lokalizacji zagrożeń. To wszystko dzięki dobrej współpracy administracji rządowej z przedstawicielami samorządu (…). Tylko w pracy zespołowej można liczyć na duże i wspólne sukcesy, a takim jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy – przekazuje poseł Krzysztof Kozik.

W 2021 roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z burmistrzem Jackiem Latką umowę na dofinansowanie z budżetu państwa zadania pn. „Zakup lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Libiążu-Moczydle”. Gmina, jako beneficjent dotacji, otrzymała prawie 204 tys. zł, które stanowiły 80 proc. kosztów zakupu pojazdu.

Pojazd, który służy druhom z OSP w Libiążu od 2020 roku, również został dofinansowany z środków rządowych. Samochód Renault z napędem na cztery koła został zakupiony jako nowy za niespełna 815 tys. zł. 280 tys. zł pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 100 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, 40 tys. zł z Województwa Małopolskiego, 20 tys. zł z KG PSP. Pozostałe koszty pokryła gmina.

– Kiedy liczy się bezpieczeństwo Małopolan, nie korzystamy z półśrodków. Robimy wszystko, by umocnić potencjał służb. Doposażamy jednostki i inwestujemy w ich rozwój. Dzięki wzorowej współpracy na linii rząd-samorząd dbamy o potrzeby lokalnych społeczności. Niejednokrotnie udowodniliśmy, że razem jesteśmy silniejsi! – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.

20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP 20230426 Libiąż OSP
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj