Dać wsparcie, określić kierunki działań. Wojewoda małopolski gościem Radia Kraków
2023-04-24

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita gościł dzisiaj na antenie Radia Kraków. W porannej rozmowie z redaktorem Jackiem Bańką rozmawiano między innymi o zapadliskach w Trzebini, wstrząsach w kopalni Janina, Strefie Czystego Transportu w Krakowie, a także silnym wsparciu dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego działającego na terenie naszego województwa.

Rozmowę rozpoczął temat sytuacji w Trzebini. Jak wyjaśnił przedstawiciel rządu w terenie, nie wszyscy stosują się do zakazu wkraczania w obszar, wyznaczony jako potencjalne miejsce występowania zapadlisk.

- Wczoraj wybrałem się do Trzebini, żeby zobaczyć, jak wygląda teren. Czy jest oznakowany? Są informacje? Rozważam – musimy to skonsultować z ministerstwem – wydanie rozporządzenia porządkowego w sprawie zakazu przebywania mieszkańców, które zostały oznakowane. Wczoraj zauważyłem, że mimo iż są tabliczki zakazujące wejścia do lasu, mieszkańcy tam chodzą. Decyzja jeszcze jednak nie zapadła. Chcemy mieć zgodę samorządu Trzebini. Mieszkańcy, którzy by przekraczali taką granicę, musieliby się liczyć z interwencją policji. Chodzi głównie o lasy. Nie można narażać siebie i służb na niebezpieczeństwo – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda odpowiedział także na pytanie dotyczące możliwych przesiedleń:

- Naszą rolą jest dać wsparcie, określić kierunki działań. Eksperci mają powiedzieć, które tereny mają być przesiedlone, może uzdatnione. Nie wiemy, czy bardziej ekonomiczne jest uzdatnianie gruntów. Ich część została uzdatniona na początku lat 2000. Tam dziś dochodzi do zapadlisk. Jeden z ekspertów powiedział, że te grunty uzdatnione są bardziej niebezpieczne, bo dają przekonanie, że nic się nie wydarzy. Natura jest bezwzględna. Stale podnosi się w pewnych obszarach poziom gruntu. Poziom wód podziemnych wypycha grunty. Dlatego naukowcy muszą wskazać kierunki działania. To trudny i długotrwały temat. Nie powiemy teraz, jakie decyzje podjąć. Mamy to zmapowane. Jest ścieżka dalszych działań Spółka Restrukturyzacji Kopalń i ministerstwa. Było spotkanie z dwoma ministerstwami. Są kierunki działań. Potrzeba czasu. Wiem, że mieszkańcy się niecierpliwią. Rozmawiałem z nimi – podkreślał wojewoda Kmita.

Wojewoda odniósł się także do kwestii niedawnych wstrząsów w kopalni Janina. Jak wyjaśnił – w piątek wpłynęła do Wojewody Małopolskiego pierwsza interwencja w tej sprawie. W tej kwestii wojewoda wystąpił o stanowisko ekspertów.

Wśród tematów znalazła się również uchwała Rady Miasta Krakowa dotycząca Strefy Czystego Transportu.

- Wojewoda jest zobowiązany do nadzoru prawnego nad uchwałami rad miasta, gmin. Mówiliśmy, że nie uchylimy uchwały. Ona obowiązuje. W pewnym zakresie są jednak zastrzeżenia. Chodzi o to, że rada przeniosła pewne kompetencje – zdaniem moich prawników – niezgodnie z przepisami na prezydenta miasta Krakowa w sprawie ustalenia granicy Strefy Czystego Transportu. Sąd jest najlepszym organem, żeby zdecydować, czy wątpliwości moich prawników są słuszne. To pierwsza taka uchwała w Polsce – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Na koniec, wojewoda przekazał dobrą wiadomość dla Małopolan i turystów przebywających w naszym województwie. Do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego trafi 7 ambulansów.

- Historyczna chwila. MSWiA zbudowało z GOPR nowe siedziby. Dziś jest wsparcie dla Sądecczyzny i ziemi tatrzańskiej. Są tam takie potrzeby. Jest zaangażowanie GOPR i TOPR w udzielanie pomocy. Dziękuję ratownikom za ich służbę i pomoc. Wszystkich, którzy wybierają się w góry, proszę o ostrożność, żebyśmy bezpiecznie zwiedzali góry. Zapraszam do Małopolski – podsumował wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita


20230329 Radio Kraków 20230329 Radio Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj