Klub Senior+ w Sułkowicach świętuje „roczek”
2023-04-24

Seniorzy z Sułkowic nie mieli wcześniej swojej przestrzeni, w której mogliby się spotykać i realizować. Zmieniło się to rok temu, kiedy po wielu latach oczekiwań utworzono pierwszy w gminie Klub Senior+. W obchodach urodzin uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Seniorzy swoją charyzmą i łagodnym usposobieniem wnoszą wiele radości i serdeczności. Tworzenie miejsc, w których mogą poszerzać swoje horyzonty, realizować się i aktywnie spędzać czas jest nieocenione i bardzo potrzebne. Tu w Sułkowicach jest wiele aktywnie udzielających się seniorów. Tym bardziej cieszy fakt, że w końcu doczekali się swojego kąta, w którym w sposób ciekawy i aktywny mogą rozwijać swoje pasje. Uśmiechnięte twarze Seniorów są najlepszym potwierdzeniem słuszności utworzenia tego miejsca – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów


W 2022 r. na Osiedlu Zielona w Sułkowicach otworzony został długo oczekiwany Klub Senior+. Było to możliwe dzięki środkom z Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2021-2025 w wysokości 200 tys. zł. Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 586 tys. zł.

– W ramach projektu przeprowadzono gruntowny remont nieużytkowanego od dawna obiektu, który dostosowano do potrzeb seniorów. Klub posiada własną kuchnię, salę spotkań, odpowiednio przystosowane toalety, szatnię oraz salę do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w najpotrzebniejsze sprzęty. W okresie działalności Klub Senior+ otrzymał dofinansowanie ze środków rządowego programu Senior+ na pokrycie części wydatków związanych z funkcjonowaniem Klubu, w wysokości ponad 46 tys. zł. W tym roku gminie Sułkowice przyznano ponad 30 tys. zł – mówi wojewoda Kmita.

Około 30 seniorów bierze udział w zajęciach manualnych, kulinarnych czy teatralnych, które odbywają się cztery razy w tygodniu. Jeżdżą na wycieczki, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w gminie, powiecie i województwie. Klub Senior+ współpracuje z instytucjami działającymi w gminie: Urzędem Miejskim w Sułkowicach, Gminną Biblioteką Publiczną, Sułkowickim Ośrodkiem Kultury, Przedszkolem Samorządowym Nr 2 oraz Stowarzyszeniem Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Kolonia”.


Małopolski Senior+


– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego do polityki senioralnej podchodzi priorytetowo. Dokładane są wszelkie starania, aby „polityka dbałości o seniorów była polityką z sercem”. Chcemy, aby nasi nestorzy czuli się bezpiecznie i aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym – mówi wojewoda Kmita.

W województwie małopolskim funkcjonują obecnie 103 miejsca dedykowane seniorom, które działają dzięki rządowemu wsparciu. Wśród nich są 23 Dzienne Domy „Senior+” oraz 80 Klubów „Senior+” oferujących łącznie 2 553 miejsc dla Seniorów.

Łącznie, na realizację programu w skali kraju w latach 2021-2025, rząd przeznaczył 300 mln zł, tj. po 60 mln złotych rocznie.


Więcej na temat programu: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-wieloletni-senior-na-lata-2021-2025


20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy 20230424 Sułkowice Seniorzy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj