Siła i magia szkła. Wizyta wojewody małopolskiego Łukasza Kmity w Krakowskiej Hucie Szkła
2023-04-20

Szkło znane jest ludzkości od tysięcy lat. Metody i techniki jego produkcji były udoskonalane na przestrzeni wieków. Kiedyś było towarem luksusowym, dziś jest zdecydowanie łatwiej dostępne. Również w Krakowie działa Huta Szkła. Miejsce to dziś odwiedził wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Magia ręcznego formowania szkła

– Szkło na krakowskim Zabłociu produkowane jest już prawie 100 lat. Przed wojną huta zatrudniała prawie 500 pracowników. Dziś to miejsce skrywa niesamowite historie i ma ogromny potencjał edukacyjny. Produkcja szkła i praca hutnika szkła to trudne zajęcie, wymagające siły i precyzji. Sam mogłem się o tym przekonać, wykorzystując historyczne narzędzie – piszczel. Mam nadzieję, że to miejsce będzie się rozwijało. Warto, aby jak najwięcej osób mogło je odwiedzić i poznać magię szkła. Bo z pewnością ręczne formowanie szkła ma w sobie coś z magii – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wziął czynny udział w pokazie wytapiania szkła metodą ręczną.

Blisko stuletnia historia

Historia produkcji szkła w Krakowie na Zabłociu przy ulicy Lipowej sięga 1931 roku, kiedy to Leon Bąkowski oraz Dawid i Jakub Chazanowie powołali do życia Krakowską Hutę Szkła – jedno z największych przedsiębiorstw przedwojennego Krakowa. W zakładzie produkowano głównie butelki na alkohol i wodę mineralną oraz szkło apteczne. 

W 1969 roku rozpoczęto produkcję artystycznych szkieł ręcznie formowanych pod kierunkiem słynnego projektanta i artysty szkła Jerzego Słuczan-Orkusza, które znane są dziś pod nazwą szkła krakowskiego. Tu rozpoczynały swoje życie wazony, puchary, kielichy, patery, świeczniki, kufle, nawiązujące do form historycznych poprzez elementy nakładane na gorąco i zachwycające ozdobnymi uszkami, fantazyjnymi koronkami i uchwytami.

Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki 

Podczas wizyty wojewoda Kmita wraz z towarzyszącym mu małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotrem Filipkiem mogli poznać potencjał badawczy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, a także zapoznać się z powstającym Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk – dyrektor Łukasiewicz – ICiMB oraz Michał Wieczorek – dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – ICiMB.

Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest inicjatorem budowy Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Ideą tego miejsca jest stworzenie zaplecza badawczego służącego współpracy z biznesem oraz realizacji europejskich projektów badawczych. Jednocześnie będzie tam prowadzona międzynarodowa wymiana kadry naukowej i kształcenie studentów oraz poligon doświadczalny dla strażaków. Inwestycja powstaje w krakowskiej Strefie Aktywności Gospodarczej - Nowa Huta Przyszłości obok Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.

Do współpracy zostały zaproszone wiodące jednostki naukowe w Małopolsce: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Na dzisiejszym spotkaniu uzgodniono również podpisanie listu intencyjnego o współpracy z Małopolską Państwową Strażą Pożarną. 

Siła polskiego rzemiosła

– Panie Wojewodo, bardzo dziękuję za wizytę w naszym Instytucie. Jestem pewien, że będzie Pan doskonałym mecenasem tego miejsca i wspólnymi siłami zachęcimy Małopolan do odwiedzenia naszego Instytutu, który promuje historię oraz patriotyzm. Jeszcze raz dziękuję za wizytę – mówi dyrektor Instytutu Łukasiewicza Paweł Pichniarczyk.

Na koniec wizyty wojewoda obejrzał wystawę „Szkło pod lupą Łukasiewicza” finansowaną z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

– Dziś Krakowska Huta Szkła działa w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i kontynuuje tradycje sztuki ręcznego formowania szkła. W zabytkowej hali produkcyjnej przy ulicy Lipowej doświadczeni hutnicy szkła tworzą perełki: piękne, kolorowe wazony, patery, karafki czy misy, niejednokrotnie nawiązując do wzorów z okresu świetności szkła krakowskiego. Każdy z tych przedmiotów jest unikatem – wykonanym całkowicie ręcznie, z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi, z dbałością o szczegóły i najwyższą starannością. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Krakowskiej Huty Szkła i zachwycenia się tymi wyjątkowymi wyrobami polskiego rzemiosła! – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Więcej: https://www.icimb.lukasiewicz.gov.pl/

20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła 20230420 Huta Szkła
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj