Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Ruszyły prace budowlane na drodze gminnej w Jaworniku w gminie Myślenice
2023-04-17

Droga gminna w Jaworniku w gminie Myślenice przejdzie gruntowną metamorfozę. Nieco ponad 2,5 km jezdni zostanie wyremontowane, ale co ważniejsze, przebudowie poddane zostaną skrzyżowania. Wreszcie, powstanie nowy obiekt mostowy. Dzisiaj uroczyście zainaugurowano prace budowlane.

W symbolicznym wbiciu pierwszej łopaty uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Trudno nie zauważyć, że ten dzień to prawdziwa radość dla mieszkańców gminy Myślenice. Szczególnie ci, którzy mieszkają lub poruszają się drogą gminną w Jaworniku, czekali na ten dzień od dawna. Oto ruszają prace budowlane w miejscu, które wymaga sporych prac remontowych i budowlanych. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg urzeczywistniają się potrzeby samorządu i oczekiwania mieszkańców. Warto zauważyć, że środki rządowe, które umożliwiły realizację tego zadania drogowego, stanowią 70% wartości inwestycji. Dzięki silnemu ramieniu, jakie oferuje rząd Premiera Mateusza Morawieckiego, włodarze gmin i powiatów mogą podejmować się zadań o szczególnym znaczeniu lokalnym bez konieczności wykluczania czy gradacji niektórych z nich – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na uroczystości obecny był także Władysław Kurowski, poseł na Sejm RP.

- Realizujemy marzenia mieszkańców Jawornika. Realizujemy też obietnice dane mieszkańcom 3,4 lata temu, że postaramy się wykonać tę właśnie drogę. To, co robimy w tej chwili, co udało się zaprojektować, zaplanować - jest czymś więcej, aniżeli mieszkańcy Jawornika marzyli - mówi Władysław Kurowski.

- Cieszę się, że mieszkańcy Jawornika doczekali się tej inwestycji, o którą prosili od kilkunastu lat. Myślę tu o staraniach, które były podejmowane wcześniej, aby ta doga była bezpieczna, aby wybudować tu chodnik, bezpieczne przejścia, żeby zmodernizować drogę na odcinku ponad 2,5 km – dodaje burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.

Ponad 9 mln zł rządowych środków na inwestycję drogową w Jaworniku

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na blisko 13 mln zł. Ponad 9 mln zł na ten cel gmina Myślenice pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zakres planowanych prac jest szeroki, a wśród największych znajdują się: budowa mostu na potoku Głogoczówka, przebudowa skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 955, przebudowa skrzyżowań z drogami gminnymi i budowa chodników oraz przejść dla pieszych.

Zamontowane zostaną też nowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wraz z zasilaniem, a infrastruktura techniczna, w tym oświetlenie uliczne, zostanie przebudowana i uzupełniona. Prace obejmą również zabezpieczenie i umocnienie skarp oraz przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych.
Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj” i ma charakter wieloletni. Wykonanie inwestor przewidział na lata 2021-2023.

- Idea zrównoważonego rozwoju, która leży u podstaw polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości, zakłada uwzględnianie spraw wszystkich mieszkańców. Tak właśnie zostały dostrzeżone potrzeby 3,5-tysięcznego Jawornika. Podnoszenie komfortu podróży, zwiększanie bezpieczeństwa kierowców i pieszych uczestników ruchu drogowego, skracanie czasu przejazdu – to wspólny mianownik inwestycji, o które zabiegają mieszkańcy miast, miasteczek i wsi. Drogi lokalne nieustannie stanowią ważny element codziennych spraw: dotarcia do pracy, szkoły czy ośrodka zdrowia. Trakty te muszą dorównywać do aktualnych potrzeb. To właśnie dzieje się na naszych oczach. Ufam, że zainaugurowane dzisiaj działania przebiegną sprawnie i już niebawem efekty inwestycji będą służyć korzystającym z drogi gminnej w Jaworniku – podsumowuje wojewoda Łukasz Kmita.      


AH0A6500AH0A6414AH0A6389AH0A6437AH0A6317AH0A6339AH0A6560AH0A6602AH0A6607
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj