W wielkanocnym duchu u harcerzy
2023-04-15

Hufiec ZHP Podkrakowski im. Krakowskich Szarych Szeregów to wspólnota harcerzy działających w „obwarzanku” dookoła Krakowa. Jest trzecią pod względem liczebności jednostką organizacyjną Chorągwi Krakowskiej. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie Harcerskiego Centrum Wolontariatu w Sieborowicach połączone ze śniadaniem wielkanocnym. W wydarzeniach udział wzięli wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz starosta krakowski Wojciech Pałka.

– „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Harcerstwo kształtuje charakter i zaszczepia ważne wartości, jak patriotyzm, braterstwo i służbę. Harcerze są zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc, zawsze chętnie i z empatią niosący wsparcie dla drugiego człowieka – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczyste śniadanie wielkanocne współorganizowane było przez Hufiec ZHP Podkrakowski oraz wspólnotę rodzin ukraińskich. Stanowiło okazję do złożenia sobie życzeń i rozmowy o sile działań, jakie podejmują harcerze – w tym tych, które wpisane są w ideę Harcerskiego Centrum Wolontariatu w Sieborowicach.

– Inauguracja działalności Harcerskiego Centrum Wolontariatu w Sieborowicach to ważny dzień w historii Hufca Podkrakowskiego ZHP. Środki, jakie z budżetu państwa popłynęły na dofinansowanie tej inicjatywy, to blisko 307 tys. zł, a całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 411 tys. zł. Niech ta inwestycja przyczyni się do rozwoju i prowadzenia dalszej działalności z myślą o pomocy drugiemu człowiekowi. Bo harcerstwo to wybór drogi, wybór wartości, którym chce się być wiernym. Dziękuję za pomoc niesioną dla narodu ukraińskiego od pierwszych dni wojny. To nieocenione dzieło solidarności i przykład nader sprawnych działań pomocowych oraz doskonałej współpracy. Na harcerzach zawsze można polegać! Dziękuję też za krzewienie idei wolontariatu. Wierzę, że Centrum w Sieborowicach będzie jak magnes przyciągało osoby, które właśnie w wolontariacie widzą swoją życiową misję – dodaje wojewoda Kmita.

Harcerskie Centrum Wolontariatu to nowo wyremontowany budynek z 20 miejscami noclegowymi, kuchnią, łazienkami, a także sezonowym (maj-październik) polem namiotowym dla 60 osób. Idea remontu obiektu i budowy pola namiotowego wykiełkowała w 2022 roku podczas akcji pomocowej na rzecz uchodźców z Ukrainy organizowanej przez ZHP.

– ZHP Chorągiew Krakowska oparła swoje działania głównie o pracę wolontariuszy. Cała ta sytuacja pokazała, że zarówno w Polsce, jak i w całej Europie jest wiele osób dobrego serca, które chcą nieść pomoc potrzebującym. Koordynując pomoc, dostrzegliśmy potrzebę zorganizowania przestrzeni, gdzie wolontariusze mogą mieszkać, a także wymieniać się doświadczeniami, uwagami oraz odbywać szkolenia. Tak narodziła się idea Harcerskiego Centrum Wolontariatu. Szukając sposobu na realizację tej idei, rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego budynku, który spełniłby następujące wymagania: duża przestrzeń, dogodna komunikacja zarówno z Małopolską (w tym z Krakowem), jak i województwami ościennymi – kieleckim oraz podkarpackim. Analizując dostępne zasoby, we współpracy z lokalnymi władzami wybór padł na budynek w podkrakowskich Sieborowicach w gminie Michałowice. Budynek będzie służył jako Europejskie Centrum Wolontariatu, w którym przebywać będą grupy harcerzy polskich i skautów europejskich chcących pełnić służbę wolontariacką na terenie Małopolski
– mówi hm. Ewa Siudek, komendant Hufca Podkrakowskiego ZHP.

*

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Krakowska jest największą w Małopolsce organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży, liczącą ponad 8 tysięcy członków, zrzeszonych w 22 hufcach na terenie Małopolski. Głównym celem jej działania jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy — stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju.

AH0A3666AH0A3423AH0A3432AH0A3436AH0A3467AH0A3450AH0A3461AH0A3492AH0A3609AH0A3517AH0A3546AH0A3544AH0A3558AH0A3791AH0A3638AH0A3681AH0A3729AH0A3753AH0A3795AH0A3798AH0A3800
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj