Otwarcie budynku Collegium Inventorum Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu
2023-04-12

W okresie międzywojennym mieścił się tam Polski Monopol Tytoniowy, a w trakcie II wojny światowej budynki były częścią KL Auschwitz i stanowiły magazyn oraz siedzibę administracji SS. W 2005 r. kompleks budynków przy ulicy Kolbego w Oświęcimiu wybrano na siedzibę Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Dziś otworzony został zmodernizowany trzeci, największy z kompleksu budynków – Collegium Inventorum, czyli Budynek Odkrywców, Wynalazców. W uroczystości wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
 
– Pragnę wyrazić moje ogromne uznanie dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do otwarcia Collegium Inventorum Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Niezmiernie mi miło, że oświęcimska uczelnia, posiadająca znaczący dorobek naukowy, badawczy i dydaktyczny, zyskuje tę szczególną przestrzeń do rozwijania swej działalności. Jestem przekonany, że budynek o symbolicznym znaczeniu w dziejach naszego państwa stanie się swoistym fundamentem wychowania studentów w duchu poszanowania wartości akademickich, jak również narodowej tradycji i wspólnej pamięci historycznej – napisał w liście minister minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Otworzony dziś budynek to blisko 9 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Znalazło się w nim miejsce na nowoczesne sale wykładowe, przestronną salę konferencyjną na 200 osób, salę gimnastyczną czy bibliotekę z czytelnią. Collegium Inventorum będzie służył studentom kierunków inżynieryjnych oraz medycznych, takich jak m.in. pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.
 
W 2019 r. uczelnia otrzymała na adaptację budynku dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości niemal 27 mln zł.

collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum collegium inventorum
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj