Katyń 1940. Pamiętamy! Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
2023-04-11

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Zarządu Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie Jacek Wawszczak zapraszają na uroczystości patriotyczne związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Główne uroczystości odbędą się- 13 kwietnia, w 80. rocznicę ogłoszenia informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. O godz. 12.00 w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie zostanie odprawiona msza święta. Następnie zebrani udadzą się na plac im. o. Adama Studzińskiego, gdzie złożone zostaną kwiaty.

- Rozkazem Józefa Stalina w 1940 roku w sposób bestialski zamordowano: żołnierzy Wojska Polskiego, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej oraz cywili i przedstawicieli elit II Rzeczypospolitej. Obowiązkiem każdego Polaka i Polki jest pamiętać i chronić prawdę o Zbrodni Katyńskiej. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w krakowskich uroczystościach upamiętniających ofiary tego mordu. Bądźmy razem - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

***
Rosjanie dopiero w kwietniu 1990 r. uznali swoją odpowiedzialność za zbrodnię. W roku 1992, na polecenie ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, strona polska otrzymała kopie dokumentów dotyczących zbrodni, w tym tajnej decyzji politbiura z 5 marca 1940 r.
Źródło: IPN


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj