Odznaczenia państwowe dla pracowników bocheńskiego Szpitala
2023-04-11

Udzielanie Pacjentom świadczeń medycznych najwyższej jakości. Trafne rozpoznanie i leczenie chorób w poszanowaniu praw i godności każdego Pacjenta – to misja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bochni im. bł. Marty Wieckiej. Jej pełnienie będzie łatwiejsze dzięki nowemu Centrum Ratownictwa Medycznego, które dzisiaj zostało otwarte.

W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wręczył pracownikom Szpitala odznaczenia państwowe. Obecni byli parlamentarzyści: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, senator Włodzimierz Bernacki, poseł Urszula Augustyn, poseł Józefa Szczurek-Żelazko, poseł Stanisław Bukowiec, poseł Piotr Sak, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz przedstawiciele samorządów.

Prawdziwi bohaterowie

W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wojewoda Łukasza Kmita wręczył Krzyże Zasługi: jeden Złoty i trzy Srebrne.

– Wszyscy pracownicy opieki zdrowotnej to prawdziwi bohaterowie. Serdecznie dziękuję za to, że zawsze możemy na Was liczyć. Gratuluję odznaczonym i życzę wszelkiej pomyślności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Odznaczenie zostało ustanowione w 1923 roku. Nadawane jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

W imieniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wojewoda wręczył dyrektorowi Szpitala Jarosławowi Kyci odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Centrum Ratownictwa Medycznego

– Liczący 300 m2 budynek ze specjalnie zaprojektowaną śluzą do dezynfekcji, dyspozytornią, pomieszczeniami socjalnymi dla ratowników oraz dużą salą szkoleniową ułatwi pracę tych, którzy dbają o bezpieczeństwo Małopolan – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowo powstałe Centrum Ratownictwa Medycznego mieści się w powiększonym na potrzeby tej jednostki budynku przy ulicy Krakowskiej. W ramach Centrum powstał też zadaszony parking dla 15 karetek, które do tej pory stacjonowały „pod chmurką”.

– Ratownictwo medyczne jest jedną z najmłodszych dziedzin ochrony zdrowia. W powiecie bocheńskim bardzo dobrze i szybko się rozwija, co zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom (…). Rząd Zjednoczonej Prawicy przykłada ogromną rolę do poprawy sytuacji w ochronie zdrowia – podkreśla poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

– Serdecznie gratuluję samorządowi, pracownikom i wszystkim mieszkańcom Bocheńszczyzny. To ważne, że samorząd ma tak dobrą współpracę z wojewodą – dodaje poseł Urszula Augustyn.

– Mam ogromną satysfakcję, że jesteśmy w obiekcie, który spełnia warunki XXI wieku i jest modelowym obiektem dla innych szpitali i centrów ratowniczych w Polsce. To bardzo ważne, by ci, którzy wyjeżdżają do osób potrzebujących, mieli dobry standard i komfort pracy. By problemy związane z codziennym funkcjonowaniem nie przysłaniały tego, co najważniejsze, czyli pomoc drugiemu człowiekowi – zauważa poseł Stanisław Bukowiec.

– To w ekstremalnych sytuacjach, jak choćby opady śniegu, rodziło wiele problemów. Ratownicy musieli bowiem cały czas utrzymywać pojazdy w gotowości – mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni Jarosław Kycia.

Prace składały się z dwóch elementów. Pierwszy obejmował adaptację budynku przy ul. Krakowskiej, zaś drugi modernizację całej płyty postojowej istniejącego parkingu wraz z wykonaniem zadaszenia nad parkingiem.

Do CRM zostaną przeniesieni wszyscy ratownicy z ZRM, a także obsługujący transporty medyczne międzyszpitalne i te zlecone przez placówki POZ.

W Bochni stacjonują dwa całodobowe ZRM. Kolejne trzy są rozlokowane w Muchówce, Trzcianie i Dziewinie.

Inwestycja pochłonęła ponad 2 mln zł, są to w większości środki własne.

Na koniec uroczystości odbył się pokaz z zakresu ratownictwa medycznego.

Na pierwszej linii walki

– W 2020 roku w SP ZOZ w Bochni u prawie 2,5 tys. pacjentów rozpoznano objawy koronawirusa. W 2021 roku liczba ta wzrosła do niemal 3,8 tys. osób. Pandemia pozostawiła skutki, którym wciąż stawiamy czoła. Na pierwszej linii walki pozostają szpitale. Aby przeciwdziałać COVID-19, bocheński Szpital otrzymał środki rządowe w wysokości 2 mln zł. To realne wsparcie, które pozwoliło na dokonanie znaczących inwestycji zakupowych i budowalnych – przypomina wojewoda Kmita.

SP ZOZ w Bochni otrzymał z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19:

- 1,5 mln zł na zakup specjalistycznego sprzętu, m.in.: monitora rzutu serca, inkubatora, sprzętu do koagulacji, aparatu RTG stacjonarnego oraz aparatów USG,

- 500 tys. zł na kompleksowe wykonanie instalacji tlenowej w pomieszczeniach budynku Zakładu Opiekuńczo Leczniczego.

Szpital otrzymał także ponad 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na realizację zadania pn. „Budowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Bochni wraz z hospicjum stacjonarnym”.

– Potencjał Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych widać w przypadku tej inwestycji z całą mocą. To bardzo duży projekt i duże też jest rządowe dofinansowanie. Opiekę znajdzie to 100 osób najbardziej potrzebujących. To właśnie władze powiatu zdiagnozowały, że taka inwestycja jest szczególnie potrzebna. Ten obiekt – powstający od podstaw – jest dowodem, że razem jesteśmy silniejsi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia 20230411 Bochnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj