Na straży legalności. O bieżących zagadnieniach ważnych dla Krakowa i Małopolski na antenie TVP3 Kraków
2023-04-04

- Jako Wojewoda Małopolski jestem zobowiązany do stania na straży legalności działań. Rzadko, ale sięgamy po mechanizmy regulujące funkcjonowanie samorządu, ale w rozumieniu takim, aby przestrzegać przepisów prawa. (…) Wojewoda Małopolski jako organ uchylił wyłącznie jeden przepis z całej uchwały – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Tematy dnia” na antenie TVP3 Kraków.

Jednym z głównych tematów, jakie poruszono, była kwestia uchwały Rady Miasta Krakowa dotyczącej strefy płatnego parkowania i rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Małopolskiego stwierdzającego nieważność podpunktu mówiącego, że: opłatę (…) można wnieść jedynie w dedykowanych aplikacjach mobilnych do wnoszenia opłat za parkowanie, na zasadach w nich określonych (https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=14785).

Jak tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita, według zaproponowanej przez Radę Miasta Krakowa uchwały, dochodziło do sytuacji, w której mieszkaniec Krakowa (mający status Karty Krakowskiej), który posiada aplikację w telefonie, płaciłby za strefę płatnego parkowania mniej, niż mieszkaniec Krakowa nieposiadający takiej aplikacji.

- Z punktu widzenia konstytucyjności absolutnie nie mogła taka uchwała być w obiegu prawnym. Dlatego w tej części została uchylona – mówił Łukasz Kmita.

Ponownie pojawił się także temat dotyczący zapadlisk na terenie Trzebini.

- Tuż po Świętach, wspólnie z panem ministrem Dziadzio, opublikujemy najnowsze dane. One są dużo bardziej niepokojące niż te, które dotychczas były publikowane. Wskazują na liczbę zapadlisk, które mogą powstać w tej okolicy. W większości są to reaktywacje, czyli te zapadliska, które utworzyły się w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, i które zostały zasypane w sposób naturalny poprzez działalność górniczą, a teraz się reaktywują. Minister Piotr Dziadzio, który zlecił na moją prośbę dodatkowe badania, bardzo szczegółowe, opublikuje te dane. Oczekuję od Spółki [Spółki Restrukturyzacji Kopalń], że te informacje zostaną poważnie potraktowane. (…) Spółka, która jest prawnym spadkobiercą kopalń, musi przeprowadzić działania dużo sprawniej – mówił wojewoda Kmita.

Wojewoda zachęcał także Małopolan do korzystania z „sobót paszportowych”. To akcja Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie umożliwiająca złożenie wniosku paszportowego lub odebranie gotowego dokumentu w wybrane soboty. Najbliższa taka możliwość będzie 15 kwietnia. Więcej na ten temat można przeczytać na naszej stronie internetowej: https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=14757

Zachęcamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia


Wojewoda Łukasz Kmita w Tematach dnia 4.04.2023 Wojewoda Łukasz Kmita w Tematach dnia 4.04.2023
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj