18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II
2023-04-02

2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 czas się dla nas zatrzymał. Karol Wojtyła, Papież Polak, nasz Wielki Rodak odszedł do „domu Ojca”. 18 lat później jesteśmy jak wtedy: razem z Nim – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Krakowie i Wadowicach odbyły się uroczystości upamiętniające Świętego Jana Pawła II. Uczestniczyli w nich I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz i II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

#WdzięczniJP2

Z inicjatywy Archidiecezji Krakowskiej przed Oknem Papieskim odbyło się wspólne czuwanie. Całe rodziny zgromadziły się, by wspomnieć pontyfikat Świętego Jana Pawła II. O godz. 21.37 Małopolanie zastygli w milczeniu, zapalając świece. Symboliczne płomienie rozświetliły ulicę Franciszkańską 3 w Krakowie, ale i okna domów oraz mieszkań w całej Małopolsce.

Ten drobny gest był znakiem pamięci i wdzięczności. Jesteśmy wdzięczni Świętemu Janowi Pawłowi II za to, że pomógł nam pokonać komunizm. Kochał Ojczyznę i kochał ludzi. Nauczył nas, czym jest przebaczenie. Przekazał wartości, którym zawsze był wierny. Trudno sobie wyobrazić, w którym momencie byłby nasz kraj, gdyby nie Jego wsparcie – mówi wojewoda Kmita.

Czuwanie połączone z modlitwą różańcową odbyło się pod hasłem „Wdzięczni”. W mediach społecznościowych internauci dzielili się z innymi, za co dziękują Papieżowi. Ich posty można śledzić pod hasłem #WdzięczniJP2.

Murem za Ojcem Świętym

Przed Oknem Papieskim metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił krzyż, który trafi do powstającego na krakowskim Ruczaju kościoła przy parafii Świętego Jana Pawła II.

W Homilii podczas pogrzebu Ojca Świętego Jana Pawła II kardynał Joseph Ratzinger mówił: „Nasz ukochany papież stoi w oknie Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi”. Dzieje się to niezmiennie także dzisiaj – i to pomimo tylu niesprawiedliwych ataków przypuszczonych na Jego osobę w ostatnim czasie – mówi abp Marek Jędraszewski.

Jako wojewoda małopolski, przedstawiciel rządu w terenie i Małopolanin nie zgadzam się, żeby dziedzictwo Świętego Jana Pawła II zostało roztrwonione i zanegowane. Dzisiaj daliśmy wyraz swojej niezgodzie na takie traktowanie świętości. Tak jak dzisiaj, tak jutro i zawsze będziemy wierni Jego dziedzictwu. Będziemy bronić naszych korzeni, stać murem za Świętym Janem Pawłem II. Niech te słowa naszego Wielkiego Rodaka wypowiedziane tu, w Krakowie, przypominają nam, kim naprawdę jesteśmy:

„I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością:

– taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,

– abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,

– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Nikt nie ma prawa niszczyć, podawać w wątpliwość, negować tego, co nas ukształtowało i było tak dla nas, jako narodu, ważne – dodaje wojewoda Kmita.

Tam, gdzie „wszystko się zaczęło”

W Wadowicach, gdzie urodził się Karol Wojtyła, odbył się koncert „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie Świętego Jana Pawła II w rocznicę śmierci”. Uczestniczyli w nim między innymi: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także parlamentarzyści. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne poprzedziła modlitwa, którą poprowadził metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski.

- „Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów”. Mija 18 lat od tamtego wieczoru, gdy do Domu Ojca odszedł nasz Drogi i Kochany Jan Paweł II. Tamtego wieczoru modliliśmy się w świątyniach, w domach, a nawet choćby w myślach za Niego. Był dla nas niekwestionowanym wzorem, najwybitniejszą postacią w naszych narodowych dziejach, był oparciem i nadzieją w chwilach trudnych. A kiedy odwiedzał naszą Ojczyznę, dawał nam Polakom odwagę, wzmacniał nasze serca. Skupiał oczy całego świata, dawał radość, potrafił nawiązać kontakt zarówno z wielkimi tego świata, jak i z odrzuconymi przez innych na margines życia społecznego - mówi premier Mateusz Morawiecki.

W widowisku artystycznym wzięli udział artyści z całej Polski. Odtworzono tradycyjne pieśni i piosenki religijne, m.in. „Matko, która nas znasz”, „Czarna Madonna”, „Siła jest w jedności” czy „Abba, Ojcze”.

Po wspólnej modlitwie o wstawiennictwo Papieża Polaka trwało czuwanie z Ojcem Świętym, a wieczorem w Bazylice NMP wierni uczestniczyli we mszy świętej.

Serdecznie dziękuję wszystkim Małopolanom za uczestniczenie w uroczystościach. Dziękuję małopolskim samorządowcom za licznie podejmowane uchwały w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Dziękuję także za głosy solidarności i wdzięczności kierowane bezpośrednio do mnie. To niecenione gesty, świadczące o wspólnocie wartości – wartości, które nas ukształtowały i są naszym drogowskazem w codziennym życiu oraz służbie publicznej – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolskich miejsc związanych z osobą papieża jest bardzo wiele. W kilku z nich – w hołdzie Janowi Pawłowi II – złożone zostały wieńce od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity: m.in. na wadowickim Rynku, na Wzgórzu Wawelskim, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach oraz przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. 
Foto: MUW oraz ks. Łukasz Michalczewski

20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert 20230402 Wadowice koncert Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie Czuwanie_Okno_Papieskie 20230401 Wieńce 20230401 Wieńce 20230401 Wieńce Wadowice_wieniec
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj