Przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Trzebini
2023-04-01

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Słowa przysięgi wojskowej żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wybrzmiały dziś na rynku w Trzebini.

W uroczystej przysiędze wziął udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Żołnierze! To wyjątkowy moment w życiu każdego z Was. Słowami przysięgi, które wybrzmiały z Waszych ust, zobowiązaliście się bronić naszej Ojczyzny. Według dewizy „zawsze gotowi, zawsze blisko” służcie wiernie ziemi ojczystej i lokalnej społeczności. Misja to szczególna i wymagająca poświęceń. Życzę, aby służba ta była dla Was i dla Waszych rodzin źródłem dumy i satysfakcji – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej budowana jest na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach. Na nich żołnierze budują także społeczność, odpowiedzialną za mieszkańców województwa małopolskiego.

– Terytorialność jest dla Was kluczem. To nie tylko obszar na mapie czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej go społeczności, z której się wywodzicie i którą znacie „jak własną kieszeń”. Misją 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków. Dziękuję, że na terytorialsów zawsze można liczyć, o czym nasz region tak wiele razy już się przekonał – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

– Przysięga wojskowa to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – to moment, który pozostaje w pamięci na zawsze. Przede wszystkim jest to akt ślubowania oraz najwyższego zobowiązania wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego. Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w sposób szczególny wiąże obowiązek żołnierski z własnym terytorium, z bliską sercu ojcowizną, z lokalną społecznością – mówi dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński.

Łącznie przysięgę złożyło dziś 90 żołnierzy.

Podczas dzisiejszych uroczystości w Trzebini odbył się też pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, a także innych służb mundurowych. Przygotowano również koncert orkiestry wojskowej oraz pokaz klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Na uczestników imprezy czekała gorąca grochówka. Zainteresowani służbą wojskową mieli okazję porozmawiać z wojskowymi rekruterami, którzy odpowiadali na pytania i pomagali wypełnić dokumenty. Na swoich stoiskach zaprezentowało się także miasto i gmina Trzebinia, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Żandarmeria Wojskowa, Koła Gospodyń Wiejskich, Policja i Straż Pożarna.

20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia 20230401 WOT Trzebinia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj