Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2023-03-30

Zapadliska w Trzebini, miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, wsparcie dla strażaków oraz budowa północnej obwodnicy Krakowa były głównymi tematami porannej rozmowy w Radiu Kraków. Gościem redaktora Jacka Bańki był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rozmowa rozpoczęła się od odniesień do tematów związanych z zapadliskami w Trzebini i działaniami Spółki Restrukturyzacji Kopalń – następcy prawnego KWK Siersza.

- Komunikacja ze społeczeństwem jest przeze mnie oceniana ostro. Przygotowaliśmy pismo do Spółki, żeby zweryfikowała swoje działania. Oczekuję, że Urząd Wojewódzki nie będzie wypełniał działań za Spółkę. Spółka ma cele statutowe i musi realizować cele wskazane w statucie. To Spółka, która przejęła prawny obowiązek działań zlikwidowanej kopalni. Niebawem będzie kolejne spotkanie ministra Piotra Dziadzio z SRK. Zaprosiliśmy też służby i prokuraturę. Minister przedstawi nowe dane ws. sytuacji w Trzebini. Rozmawialiśmy z panem ministrem dwa dni temu. Służba Geologiczna Kraju kończy podsumowania. Po Świętach będzie to opublikowane. Odpowiedzialność musi wziąć SRK. Nie główny geolog kraju, nie wojewoda mają wykonać działania Spółki. Będziemy Spółkę z tego rozliczać. Tu jestem wyjątkowo zasadniczy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dodając, że w kwestii poniesienia odpowiedzialności za sposób likwidacji kopalni Siersza postępowanie prowadzi Prokuratura.

- Wszystkie osoby, które błędy popełniły, muszą odpowiedzieć. SRK mierzy się z problemem, który powstał w latach 2000. Nie ma co obarczać samorządu Trzebini. Burmistrz Okoczuk działa. Nie ma tu odpowiedzialności samorządu. SRK musi działać sprawnie, transparentnie. Wskazaliśmy kamienie milowe. Różnie bywa z ich realizacją – dodaje wojewoda Kmita.

Wojewoda pytany był również o bazę zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy.

- Nie tylko Ibis, ale też hotele należące do samorządu Małopolski. Jest dobra współpraca z władzami Krakowa. Obszar działań pomocowych jest w Krakowie najszerszy w kraju, sprawny. To współpraca miasta, województwa, NGOsów, ZHP, Caritas i wielu innych organizacji. Fantastyczny jest oddźwięk strony ukraińskiej – wyjaśnia wojewoda Łukasz Kmita.

Podczas rozmowy przedstawiciel rządu w terenie odniósł się również do wniosków ws. zwolnienia z partycypacji w kosztach utrzymania, które składają uchodźcy.

- Ustawodawca dał możliwość, żeby osoby z dziećmi do 12. miesiąca życia, kobiety powyżej 60. roku życia, mężczyźni powyżej 65. roku życia byli zwolnieni z częściowej odpłatności. W pozostałych miejscach, poza akademikami, będą to badali samorządowcy. Mamy porozumienie z powiatami. Dziękuję wszystkim starostom za świetną współpracę – mówi wojewoda Kmita.

Mówiono także o wozach strażackich, które trafiają do OSP, oraz wsparciu, które małopolscy strażacy udzielają strażakom z Ukrainy.

- Z Liszek w ubiegłym roku zostały przekazane 30-letnie pojazdy w dobrym stanie. Wielu strażaków ochotników przekazuje te pojazdy, które mają mały przebieg. One mogą być wykorzystywane na Ukrainie. Są łatwe w obsłudze. Dziękuję małopolskim strażakom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-komunikacja-srk-ze-spoleczenstwem-jest-przeze-mnie-oceniana-ostro


20230329 Radio Kraków 20230329 Radio Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj