Wręczenie promes na zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z powiatów wadowickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego, myślenickiego i suskiego
2023-03-30

Łącznie jest ich 15 – 1 ciężki, 5 lekkich i 9 średnich. Tyle nowych – tak potrzebnych – wozów strażackich zasili jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w powiatach: chrzanowskim, oświęcimskim, myślenickim wadowickim i suskim. Promesy na zakup pojazdów przekazał dziś II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Uroczystość odbyła się w Spytkowicach. W wydarzeniu wzięli również udział posłowie: Rafał Bochenek, Filip Kaczyński, Marek Polak, Krzysztof Kozik oraz Władysław Kurowski.

Do jednostek z powiatu wadowickiego (Ryczów, Tłuczań i Frydrychowice) trafią 3 wozy średnie i 2 lekkie (Chrząstowice i Jaszczurowa). Wartość samochodów zakupionych dla 5 jednostek OSP z tego powiatu to 3,65 mln zł.

Niewiele mniej, bo 4 wozy, otrzymają jednostki z powiatu myślenickiego. W przypadku OSP Lubień będzie to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, druhowie z Krzeczowa wzbogacą się o średni wóz, a do OSP Poręba i Myślenice Śródmieście trafią dwa lekkie samochody. Koszt zakupu tych czterech pojazdów wyniesie 3 mln zł.

Trzy wozy strażackie zakupią zaś jednostki z powiatu oświęcimskiego. Przeciszów i Poręba Wielka otrzymają średnie wozy, a Skidziń – lekki. Łączny koszt wozów wyniesie 2,3 mln zł.

Maków Podhalański i Palcza z powiatu suskiego zyskają po jednym średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym za łącznie 1,9 mln zł.

Do chrzanowskiej jednostki OSP z Alwerni trafi natomiast średni wóz za 950 tys. zł.

– Łącznie 15 wozów dla 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Gratuluję otrzymania tych promes. Środki pozwolą na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych, a co za tym idzie, poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Małopolskie OSP mają łącznie 2453 samochodów pożarniczych. To ogromna siła. Bardzo ważne jest, aby ta formacja stale się rozwijała. Rozwój ten wspierają środki rządowe przeznaczane na doposażanie. Tylko do tych 5 powiatów trafią wozy strażackie o wartości prawie 12 mln zł. To niezwykle ważne, bo przecież bardzo często druhowie z OSP są pierwsi na miejscu, gdzie jest potrzebna ich pomoc. Dlatego nowoczesny sprzęt jest im tak bardzo potrzebny – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.


62 wozy strażackie dla Małopolski


Pod koniec lutego o wynikach dofinansowania dla OSP poinformował sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik. Do jednostek OSP w całej Polsce trafi 675 nowych pojazdów, w tym 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

– W Małopolsce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinansowania dla zakupu 62 wozów ratowniczo-gaśniczych. Do małopolskich jednostek OSP trafią 4 ciężkie, 42 średnie i 16 lekkich wozów – przypomina wicewojewoda Mateusz Małodziński.

W ostatnich latach widoczny jest wzrost zakresu rządowych inwestycji wspierających działalność jednostek OSP. Dla porównania w ubiegłym roku w skali Polski zakupiono 533 nowe wozy, podczas gdy w roku 2014 było ich jedynie 229.

„Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.


Wsparcie dla ochotników


1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym prawie 100 tys. druhów-emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. To pierwsza w historii tego typu ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

Promesy-OSP Promesy-OSP Promesy-OSP Promesy-OSP Promesy-OSP Promesy-OSP Promesy OSP Promesy Promesy Promesy OSP powiat  wadowickiOSP powiat oświęcimskiOSP powiat  chrzanowskiOSP powiat myślenickiOSP powiat suski
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj