Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2023-03-16

Uruchomienie specjalnej strony internetowej dotyczącej zapadlisk w Trzebini, wsparcie dla uchodźców z Ukrainy oraz uchwała o stawkach za parkowanie w Krakowie – to tematy rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą, którą przeprowadził redaktor Jacek Bańka w programie „Gość poranka”.

– Służby prawne Wojewody Małopolskiego zwróciły uwagę na aplikację, która ma powodować, że mieszkańcy Krakowa będą płacili mniej za parkowanie na terenie Krakowa. To nie jest kwestia mojej oceny, ale służb prawnych. One ocenią, czy takie działanie jest zgodne z prawem. Wystosowaliśmy do prezydenta Krakowa wniosek o udzielenie odpowiedzi. Chcemy mieć pewność, że przyjęte przepisy są zgodne z obowiązującymi ustawami i przepisami – zapewnił wojewoda Kmita pytany o przyjętą przez Radę Miasta uchwałę w sprawie podwyżki opłat w strefie płatnego parkowania.

Portal z zapadliskami w Trzebini

Podczas rozmowy w Radiu Kraków wojewoda Kmita poinformował, że Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego uruchomiło specjalną stronę internetową, która dedykowana jest zapadliskom w Trzebini.

– Na stronie został opublikowany raport wstępny z prac na terenie Trzebini. Można zobaczyć lokalizacje zinwentaryzowanych zapadlisk. Uruchomiony został także specjalny adres e-mail oraz telefon, poprzez które mieszkańcy mogą zgłaszać niepokojące informacje – powiedział wojewoda Łukasz Kmita.

– SRK przystępuje do wypełniania pustek pod ziemią. Te tereny, które zostały oznakowane przez SRK, tereny leśne, część ogródków działkowych i część cmentarza... Nie powinniśmy tam wchodzić. Reszta terenów w Trzebini będzie badana. Wydaje się, że mieszkańcy nie powinni się bać o zabudowania. Na tę chwilę takich zagrożeń nie ma. Mówię na podstawie danych od ekspertów – podkreślił wojewoda Kmita.

Najwięcej uchodźców w kraju

Prowadzący rozmowę pytał o obecną sytuację przebywających w naszym województwie uchodźców z Ukrainy.

– W Małopolsce liczba uchodźców objętych systemową pomocą to prawie 16 tys. To najwięcej w kraju. Na Śląsku jest ich o połowię mniej, w niektórych województwach to ok. 1-2 tys. osób. Podczas wczorajszego Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego złożyłem wyrazy uznania i podziękowań wobec samorządów. To one odpowiedzialne są m.in. za weryfikację partycypacji w kosztach przebywania uchodźców w punktach zbiorowego pobytu. Administracja państwowa podjęła z kolei te działania wobec osób zakwaterowanych w akademikach – przekazał wojewoda Łukasz Kmita.

– Tam przebywa obecnie ok. 700 uchodźców z Ukrainy. Z tego około 10% będzie dopłacała do pobytu. Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego kontrolują na miejscu, czy osoby te pracują i przebywają w akademikach. (…) Od matek z dziećmi opłata nie będzie oczywiście pobierana. Przygotowujemy się też do relokacji uchodźców. Końcem marca mija okres przebywania uchodźców w akademiku UJ w Collegium Medicum. Dla wszystkich mamy miejsca w Krakowie w bazie hotelowej – podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-sluzby-prawne-sprawdza-czy-aplikacja-do-parkowania-w-krakowie-da-osobom-starszym-rowny-dostep-do-ulgi

Radio Kraków WO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj