Wojskowe Targi Służby i Pracy w Limanowej, czyli wojsko dla wszystkich
2023-03-15

Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w 16  lokalizacjach na terenie całego kraju. W Małopolsce zawitają do Limanowej.

O wydarzeniu, które odbędzie się już w nadchodzący weekend, poinformowali na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Marcin Żal. Briefing odbył się w Ośrodku Zamiejscowym w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Punkt zwrotny: ustawa o obronie Ojczyzny
- Ustawa o obronie Ojczyzny dała szerokie możliwości i perspektywy dla Sił Zbrojnych RP. Wyznaczyła także pewną drogę do tego, aby tworzyć jedną z najsilniejszych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, za fundament przyjmując trzy filary: zwiększenie finansowania Sił Zbrojnych RP, wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej oraz zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Dzięki ustawie wydatki obronne osiągną już w tym roku poziom nie 2,5% PKB, tak jak było to zakładane wcześniej, ale 3% PKB. Bezpieczeństwo to wielkie zadanie. Polski rząd realizuje je konsekwentnie i systematycznie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Informacje z pierwszej ręki
- Wojskowe Targi Służby i Pracy to doskonały pomysł dla każdego, kto myśli o wstąpieniu do służby wojskowej. Podczas wydarzenia każdy uczestnik będzie mógł uzyskać kompleksowe informacje o rozwoju w Siłach Zbrojnych RP, zapoznać się z różnymi ścieżkami rozwoju dostępnymi w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, jak również służby zawodowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. Każdy uczestnik będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami z różnych rodzajów Sił Zbrojnych, podchorążymi słuchaczami wszystkich uczelni wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące specyfiki zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej – mówi szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Marcin Żal.

Podczas Targów przedstawiona zostanie oferta adresowana do uczniów szkół podstawowych dotycząca możliwości kontunuowania nauki w klasach wojskowych realizowanych w ramach projektów MON. Zaprezentowana zostanie także propozycja dla studentów w zakresie szkolenia ochotniczego w szkołach Legii Akademickiej.

Osoby, które są zainteresowane służbą w wojsku, będą mogły znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych. Obecni podczas targów rekruterzy przedstawią informację, jak zostać żołnierzem zawodowym, a także możliwości podjęcia innych rodzajów służby wojskowej, np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej również będą mogli zapoznać się z ofertami zatrudnienia w poszczególnych jednostkach i instytucjach wojskowych.

Atrakcje dla każdego
Zaplanowano także prezentacje nowoczesnego sprzętu takiego jak przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnia rakietowa WR-40 LANGUSTA, moździerz samobieżny RAK, czołg Leopard 2A5, pojazdy AERO, wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności HMMWV, robot saperski, sprzęt spadochronowy, motocykl VERSUS. Będą też pokazy dynamiczne działań żołnierzy. W programie przewidziano również występy Orkiestry Wojskowej z Krakowa, pokazy musztry paradnej oraz prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. Na odwiedzających czekać będzie wojskowa grochówka.

Wydarzenie odbędzie się w Limanowskim Domu Kultury, ul. Bronisława Czecha 4, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00.

- Wojskowe Targi Służby i Pracy to propozycja dla zdecydowanych na służbę wojskową, jak i wciąż szukających pomysłu na swoją zawodową drogę – dodaje wojewoda Kmita.

Rozkład jazdy
Oficjalne rozpoczęcie Targów zaplanowane jest na 17 marca na godzinę 10.00. Weźmie w nim udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Od godz. 10.30 do 14.30 przewidziano pokazy sztuki walki, działania plutonu rozpoznawczego i musztry klas mundurowych z ZS Marcinkowice, ZS Tymbark i „Sybiracy”. Występ Orkiestry Wojskowej w Krakowie odbędzie się o godz. 15.00.

Drugi dzień Targów połączony będzie z przysięgą wojskową żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, która rozpocznie się o godz. 10.00 na limanowskim rynku. Po przysiędze – o 11.30 – nastąpi występ Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Od 12.40 do 16.30 odbędą się pokazy sztuki walki, działania plutonu rozpoznawczego, zasady BLOS i musztry klas mundurowych.

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej”
Najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza jest składanie przysięgi. Na limanowskim Rynku w  sobotę, 18 marca, przysięgę złoży 66 żołnierzy. Będzie dla nich zwieńczenie 27-dniowego turnusu szkolenia podstawowego Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej odbywającego się w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego na Balicach. Znaczna część z nich będzie kontynuowała szkolenie specjalistyczne na wyznaczonych stanowiskach służbowych w jednostkach wojskowych z perspektywą wstąpienia do zawodowej służby wojskowej. Pozostali zasilą zasoby pasywnej rezerwy.

Więcej:https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/articles/aktualnosci/wojskowe-targi-sluzby-i-pracy-sprawdz-co-da-ci-wojsko/   


20230315 Wojsko 20230315 Wojsko 20230315 Wojsko
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj