Razem dla dobra Małopolan. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o współpracy administracji rządowej z samorządową na Konwencie Powiatów Województwa Małopolskiego
2023-03-15

Współpraca administracji rządowej z administracją samorządową – to temat wystąpienia wojewody małopolskiego Łukasza Kmity podczas Konwentu Powiatów Województwa Małopolskiego. Spotkanie odbyło się w Stryszawie w powiecie suskim.

To, co bez wątpienia udało nam się w Polsce, to samorządy

– Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat pokazały, jak ważna jest dobra współpraca rządu z władzami gmin, powiatów i województwa. Pandemia koronawirusa, kryzys humanitarny spowodowany wybuchem wojny na Ukrainie, skutki wichur, podtopień i pożarów. Razem stawiamy czoła wyzwaniom. Razem udowadniamy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bo razem jesteśmy silniejsi. Zarazem tyle już lat funkcjonowania samorządu pozwala sformułować jasny wniosek: to, co bez wątpienia udało się nam w Polsce, to właśnie samorządy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wspólnie dla dobra mieszkańców

– Dwa dni temu razem z Panem Wicewojewodą Mateuszem Małodzińskim podpisaliśmy umowy na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z samorządami z 12 powiatów. Ten program jest świetnym przykładem, który pokazuje, jak działa współpraca na linii rząd-władze lokalne. Środki rządowe poprawiają jakość życia mieszkańców. Wpływają na ich komfort i bezpieczeństwo. Aby jednak móc z nich korzystać, najpierw samorządy muszą po nie sięgnąć. Ostatni nabór w ramach RFRD to blisko 191,7 mln zł na realizację 125 zadań gminnych i 44 zadania powiatowe. To jednak nie wszystko. Bo samorządy mogą składać kolejne wnioski w ramach dodatkowego naboru do RFRD – przypomina wojewoda Kmita.

Do 3 kwietnia 2023 roku trwa dodatkowy nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

– Zachęcam wszystkie samorządy do wzięcia udziału w tym dodatkowym naborze na rok 2023. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to nasza wspólna sprawa i wspólna troska o mieszkańców – mówi wojewoda Kmita.

Gmina może złożyć 2 wnioski, powiat – 3 wnioski, miasto na prawach powiatu – 2 wnioski, z wyłączeniem miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Środki przeznaczone na dofinansowanie dla województwa małopolskiego to 65 271 604,51 zł. Zadania będą uwzględniane w podziale: 60% gminy, 40% powiaty. Powinny zostać zrealizowane w trybie jednorocznym, tj. nieprzekraczającym 12 miesięcy. Więcej informacji: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=14728

Wspólnie wobec ponadstandardowych wyzwań

– Niedawno podsumowywaliśmy rok działań, które podejmowaliśmy w ramach pomocy uchodźcom. Małopolska zbudowała system modelowy, a to do naszego województwa dotarła szczególnie duża liczba Ukraińców uciekających przed wojną. Baza zakwaterowania systemowego w Małopolsce jest stałym elementem szerokiego wachlarza działań dedykowanych uchodźcom. Jej funkcjonowanie jest finansowane ze środków budżetu państwa i Funduszu Pomocy. W Małopolsce, dzięki dobrej współpracy z samorządami oraz uczelniami, utworzyliśmy bardzo rozbudowaną i równomiernie rozłożoną w całym województwie bazę miejsc w obiektach zbiorowych. Baza ta obejmowała ok. 1,1 tys. punktów we wszystkich powiatach. Były i są w niej głównie obiekty turystyczne (hotele, pensjonaty itp.), ale także akademiki, jak również obiekty specjalnie przygotowywane i przekształcane po to, aby mogli w nich znaleźć schronienie uchodźcy (np. remizy OSP). W szczytowym momencie liczba miejsc w tej bazie przekraczała znacznie nawet 31 tys., a miejsc zajętych przez uchodźców było prawie 24 tys. To było wielkie zadanie – jedno z wielu, które realizowaliśmy razem z samorządami i które realizujemy nadal. Małopolska była, jest i będzie z Ukrainą. I jestem przekonany, że Małopolska sprosta wszelkim wyzwaniom, jakie postawi przed nami los – mówi wojewoda Kmita.

Razem możemy więcej

– Korzystając z okazji, chcę podkreślić, że wspólna służba dla naszych mieszkańców, dla naszej Ojczyzny nigdy nie układała się lepiej. Pragnę podziękować wszystkim małopolskim samorządowcom za dotychczasową współpracę. Mam nadzieję, że kolejne, wspólne projekty i dalsze działania mające na celu rozwój naszej wspaniałej Małopolski będą owocowały licznymi sukcesami. Jestem przekonany, że razem możemy więcej, a kolejne lata będą tego dowodem – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20230315 konwent 20230315 konwent 20230315 konwent 20230315 konwent 20230315 konwent 20230315 konwent 20230315 konwent
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj