Uwaga! Silny wiatr
2023-03-13

Silne wichury nad Małopolską – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości 35 km/h do 45 km/h, w porywach około 90 km/h, lokalnie po północy do 100 km/h, z południa i południowego zachodu.

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW-PIB ma II stopień w trzystopniowej skali. Zostało wydane dla 9 małopolskich powiatów: gorlickiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, suskiego, tatrzańskiego, wadowickiego oraz miasta Nowego Sącza. Obowiązuje od godz. 14:14 13.03. do godz. 18:00 14.03.2023 r.

W ślad za tym ostrzeżeniem oraz na wniosek Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie został nadany alert RCB o treści: Uwaga! Dziś i jutro (13/14.03) prognozowany silny wiatr. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Jeśli możesz, zostań w domu.

- Poleciłem Małopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wzmocnienie sił i środków gotowych do udzielania natychmiastowej pomocy. Prognozowane są porywy wiatry o bardzo dużej sile – nawet 100 km/h. Apeluję o ostrożność. Takie porywy mogą uszkadzać drzewa i utrudniać ruch na drogach. Mogą też zostać uszkodzone linie energetyczne. Oczekuję od służb sprawnego usuwania awarii. Wobec takiej dynamicznej sytuacji pogodowej najważniejsze jest jednak unikanie zagrożeń. Apeluję do mieszkańców, aby na siebie uważali i zachowali czujność oraz przygotowali się choćby na takie sytuacje jak czasowy brak prądu – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20230313 Silny Wiatr
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj