Karetka z Nowego Targu już w Charkowie
2023-03-09

Ukraina walczy. Heroicznie i każdego dnia. Ale Ukraina potrzebuje też pomocy – pomocy potrzebują tamtejsze służby medyczne, które opatrują rannych. Dlatego tak ważne są konwoje przewożące karetki czy innego rodzaju sprzęt i wyposażenie dla szpitali. Małopolska dołożyła swoją cegiełkę do tej sztafety solidarności. Ambulans przekazany Fundacji Moc Przyszłości przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu właśnie dojechał do Szpitala w Charkowie.

Przypomnijmy. W ubiegłą sobotę otrzymaliśmy informację o tym, że doszczętnie spłonęła jedna z karetek, które miały pojechać w takim konwoju. Tego typu pomoc już po raz kolejny zorganizowała Fundacja Moc Przyszłości. W rozwiązanie problemu zaangażował się wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który zwrócił się do dyrektora Marka Wierzby z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu o przekazanie karetki. Szpital odpowiedział natychmiast na ten apel. Do konwoju została wskazana w pełni sprawna karetka transportowa, która dodatkowo przeszła wszelkie przeglądy techniczne. Dopełnione zostały wymagane formalności i ambulans wyruszył w kolejnym konwoju.

- Jestem dumny z tego, że udało się sfinalizować tę pomoc i że Małopolska dała tak dobry przykład. Wiem od Pani Prezes Diany Dembickiej-Mączki, że konwój przebiegał w szczególnych warunkach, bo rano na Ukrainę wystrzelono 80 rakiet, a 2 z nich spadły kilka kilometrów od konwoju. To pokazuje, jak wiele odwagi i determinacji wymaga ten proces. Dziękuję za te starania. Zdecydowałem, że wystąpię o odznaczenie państwowe dla Pani Prezes. We wtorek chciałbym osobiście przekazać jej podziękowania za tak złożone i wymagające działania logistyczne, które wiążą się każdorazowo z organizacją konwojów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W relacjach z terenów objętych wojną mogliśmy zobaczyć ukraińskich strażaków prowadzących działania ratownicze w polskich mundurach. Te obrazy zostały mi mocno w pamięci. Na Ukrainę trafiają też strażackie wozy. Przekazały je m.in. OSP Bukowina Tatrzańska, Ciężkowice czy Zakliczyn. Teraz rannych do Szpitala w Charkowie będzie przewozić karetka oznakowana nazwą Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Tak pokazujemy, że „ludzi dobrej woli jest więcej”, a służby ratunkowe w trudnych sytuacjach wykazują tak wielką i namacalną solidarność. Jeszcze raz za to dziękuję. Małopolska była, jest i będzie z Ukrainą – podsumowuje wojewoda Kmita.


20230309 karetka 20230309 karetka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj