Ruszył nabór do Programu Olimpia
2023-03-06

1 marca wystartował nabór wniosków do wieloletniego programu realizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pn. „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”.

– Celem naszego Programu jest poprawa dostępności do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej w szczególności dzieci. Mamy nadzieję, że budowa nowych boisk wielofunkcyjnych i zadaszenia już istniejących przyciągnie wielu miłośników aktywności fizycznej. Na ten cel pula środków na lata 2023 i 2024 wynosi 2 mld zł. Razem zadbajmy o odpowiednie warunki do sportowego rozwoju Polaków – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury sportowej Jacek Osuch.

W ramach Programu dofinansowaniem mogą zostać objęte dwa rodzaje zadań:

  • budowa nowego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji;
  • budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m.


Wysokość środków planowanych do przyznania w ramach dofinansowań wynosi 2 mld zł w podziale:

  • w 2023 r. – 800 000 000 zł;
  • w 2024 r. – 1 200 000 000 zł.


Dotacja na dofinansowanie zadania w ramach Programu może wynieść maksymalnie 70% wydatków związanych z jego realizacją. Aplikować mogą wszystkie samorządy, zarówno te małe, jak i duże. Wnioski można składać do 31 marca 2023 roku.

– Serdecznie zachęcam małopolskie samorządy do zgłaszania się do nowego Programu Olimpia. Ministerstwo Sportu i Turystyki wychodzi naprzeciw sportowym potrzebom Polaków i zapewnia wsparcie w dostępie do nowoczesnej infrastruktury sportowej. Chcemy dać szansę samorządom na rozwój infrastruktury sportowej, a tym samym zapewnić dzieciom i pozostałym użytkownikom warunki godne potencjalnych mistrzów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Warianty wykonawcze przyszkolnych hal Olimpia


Wśród wariantów wykonawczych hal Olimpia dopuszczalne są:

  1. zadaszenie łukowe hali o konstrukcji z drewna klejonego warstwowo z powłoką membranową;
  2. zadaszenie łukowe hali o konstrukcji metalowej z powłoką membranową;
  3. zadaszenie metalowe o konstrukcji samonośnej.


Pierwsze dwie technologie polegają na budowie konstrukcji stalowej lub drewnianej z drewna klejonego warstwowo nad całą powierzchnią boiska wielofunkcyjnego. Konstrukcja składa się z połączonych ze sobą łuków nakrytych wielowarstwową powłoką membranową (np. z PCV). Zaletą tego typu technologii może być zastosowanie rozsuwanych kurtyn/żaluzji po bokach hal, co pozwala latem zapewniać naturalną wentylację i de facto warunki gry na świeżym powietrzu.

Trzecim wariantem jest metalowe zadaszenie o konstrukcji samonośnej. Konstrukcja tego typu wykorzystuje powłoki wykonane z łączonych ze sobą prefabrykowanych profilowanych modułów metalowych.

Hale powinny być wzniesione nad boiskami wielofunkcyjnymi o nawierzchni poliuretanowej lub z krótkiej trawy przeznaczonej dla takich boisk. Przy projektowaniu należy również rozważyć zasadność budowy zaplecza szatniowo-sanitarnego czy też łącznika ze szkołą, przy której powstać ma hala.

Szczegółowe informacje o naborze: https://www.gov.pl/web/sport/program-olimpia--program-budowy-przyszkolnych-hal-sportowych

Program Olimpia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj