Nie(zapomniani) bohaterowie w gminie Szerzyny
2023-03-05

Uroczysta Sesja Naukowa Rady Gminy Szerzyny z okazji 292. rocznicy Pierwszej Lokacji Miasta oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się dziś w tamtejszym Urzędzie Gminy. W wydarzeniu udział wzięli: posłowie Piotr Sak, Wiesław Krajewski oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

- Żołnierze Wyklęci stanowią wzór patriotyzmu i walki o wolność. Pomimo tak bardzo szerzącej się propagandy nie poddali się. Stworzyli konspirację antykomunistyczną dla realizowania idei, jaką była wolna Polska. Wielu z nich w jej imię oddało swoje życie. Dziś my, jako kolejne pokolenia, musimy pamiętać o tych, którym tak wiele zawdzięczamy. Musimy uczyć młodzież, czym jest wolność, za którą w tamtych latach przelano tyle krwi – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Uroczystości w Urzędzie Gminy rozpoczęły się od sesji naukowej, podczas której wygłoszone zostały referaty okolicznościowe. Jako pierwszy wystąpił konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér. Prelegenci w swoich wypowiedziach skupiali się na istocie Narodowego Święta i bohaterstwie  Żołnierzy Wyklętych.

„Nie(zapomniani) bohaterowie” – właśnie pod takim hasłem odbyła się część uroczystości przy pomniku „Wolność i Niezawisłość” w Szerzynach. Po wciągnięciu flagi na maszt, odegraniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Poległych nastąpiło złożenie wiązanek, a zgromadzona młodzież zapaliła znicze.


20230306_szerzyny 20230306_szerzyny 20230306_szerzyny 20230306_szerzyny 20230306_szerzyny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj