Ponad 65 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów! Ruszył kolejny nabór do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
2023-03-03

W Małopolsce powstaje lub jest modernizowanych coraz więcej przejść dla pieszych i dróg dla rowerów. Niektóre pozostawiają jednak wiele do życzenia. I właśnie dlatego wojewoda małopolski Łukasz Kmita wczoraj ogłosił kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – tym razem na dofinansowanie zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Założeń tego naboru dotyczył dzisiejszy briefing prasowy.

By było jeszcze bezpieczniej
- W 2022 roku na małopolskich drogach zginęły 102 osoby. Największą grupą użytkowników dróg, która poniosła śmierć, byli kierujący pojazdami, tj. 54. Niestety kolejną grupę stanowili piesi: to 28 osób, które straciły życie. W porównaniu z 2018 rokiem to ponad 54% mniej ofiar wypadków. Chcemy, aby małopolskie drogi były jeszcze bardziej bezpieczne i po to właśnie jest specjalny nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W 2021 roku – w ramach analogicznej, specjalnej puli środków rządowych – zostało zawartych 125 umów, które pozwoliły na realizację 172 przejść dla pieszych. Dofinansowanie wyniosło wówczas blisko 15 mln zł – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który pełni również funkcję wiceprzewodniczącego Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dodatkowe 65 mln zł dla Małopolski
- Zadania gminne i powiatowe związane z poprawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego to dodatkowy komponent w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023, dzięki któremu powstaną m.in. nowe przejścia dla pieszych, drogi dla rowerów, chodniki, perony przystankowe wraz z dojściami do peronów. Nabór obejmuje też zadania związane z przebudową czy remontem istniejących już przejść, dróg i peronów, które powinny zostać dostosowane do odpowiednich norm bezpieczeństwa. Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie dla małopolskich samorządów to ponad 65 mln złotych – to ogromna kwota, która pozwoli na realizację wielu zadań – mówi wojewoda Kmita.

Wspólna odpowiedzialność
Gmina może złożyć 2 wnioski, powiat – 3 wnioski, miasto na prawach powiatu – 2 wnioski, z wyłączeniem miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Zadania będą uwzględniane w podziale: 60% gminy, 40% - powiaty.

- Zachęcam wszystkie samorządy do wzięcia udziału w tym dodatkowym naborze. Udowodnijmy po raz kolejny, że dobra współpraca pomiędzy stroną rządową a samorządową przynosi oczekiwane efekty. Bezpieczeństwo ruchu drogowego to nasza wspólna sprawa i wspólna troska o mieszkańców – mówi wojewoda.

Oceny wniosków o dofinansowanie dokonuje Komisja Wojewódzka, biorąc pod uwagę jakość życia mieszkańców oraz stan bezpieczeństwa ruchu drogowego niechronionych uczestników ruchu.

Zadania powinny zostać zrealizowanego w trybie jednorocznym, tj. nieprzekraczającym 12 miesięcy. Termin składania wniosków kończy się 3 kwietnia 2023.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – narzędzie strategiczne i kompleksowe
Od 2019 do 2023 roku łączna kwota rządowego wsparcia przyznanego dla naszego regionu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosła już ponad 1,3 mld zł.

- To bezprecedensowe wsparcie, jakie trafiło lub w najbliższym czasie do samorządów. Ale trzeba też powiedzieć, że RFRD to narzędzie kompleksowe, strategiczne z punktu widzenia poprawy stanu dróg lokalnych. Nabory na rok 2023 doskonale to pokazują. W tym roku z listy podstawowej w Małopolsce kwotę prawie 192 mln zł otrzymało 125 zadań gminnych i 44 zadania powiatowe. Na liście podstawowej znalazło się 97 nowych zadań jednorocznych z dofinansowaniem na poziomie prawie 108,4 mln zł, 12 nowych zadań wieloletnich z dofinansowaniem blisko 10 mln zł oraz 60 kontynuowanych zadań wieloletnich – przypomina wojewoda.

- W 2023 roku środki z RFRD trafiły także do polskich miast wojewódzkich. Kraków otrzymał 21,5 mln zł na projekt pn. „Przebudowa drogi w ciągu ulic: Piaskowej, Stelmachów i Jordanowskiej oraz remont ul. Marii Konopnickiej na odcinku mostu Dębnickiego”. Ale to nie wszystko. Ogromnym zainteresowanie cieszył się w Małopolsce dodatkowy nabór na tzw. remonty nakładkowe. Dodatkowa pula, którą Pan Premier Mateusz Morawiecki przyznał Małopolsce na remonty nakładkowe, to ok. 65,3 mln zł. Łącznie zostało złożonych 240 wniosków, w tym 208 to wnioski z gmin, a 32 z powiatów. Aplikowało 150 samorządów: 130 gmin i 20 powiatów, w tym 2 miasta na prawach powiatu, tj. Nowy Sącz i Tarnów. W tej chwili w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim trwa ocena tych projektów złożonych w ramach nakładkowo-remontowego komponentu RFRD. Dzięki kolejnemu dodatkowemu naborowi otwiera się następna szansa: kolejne prawie 65,3 mln zł, tym razem na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – podsumowuje wojewoda Kmita.

Prezentacja: https://bit.ly/PrezentacjaBRD


20230303 Briefing 201 20230303 Briefing 201 20230303 Briefing 201 20230303 Briefing 201 20230303 Briefing 201 20230303 Briefing 201
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj