Prof. Wanda Półtawska patronką Oddziału Noworodkowego Szpitala na Siemiradzkiego w Krakowie
2023-03-03

Najmniejsi pacjenci potrzebują najwięcej opieki i uwagi. To właśnie z myślą o nich NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie zmodernizował Oddział Noworodkowy. Dzisiaj został on uroczyście otwarty, a jego patronką została prof. Wanda Półtawska. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także minister zdrowia Adam Niedzielski, posłanki Elżbieta Duda i Małgorzata Wassermann, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Nowo otwarty Oddział Noworodkowy jako trzeci w Krakowie otrzymał III, najwyższy poziom referencyjności. To bowiem tutaj najlepszą opiekę mogą otrzymać wcześniaki urodzone przed 31. tygodniem ciąży oraz noworodki z wadami lub chorobami genetycznymi. Oddział Noworodkowy w Szpitalu na Siemiradzkiego jest uzupełnieniem systemu już działających oddziałów neonatologicznych w Małopolsce, co pozwala zapewnić kompleksową opiekę dla noworodków przedwcześnie urodzonych w całym regionie.

Oddział zapewnia jednoczasową hospitalizację docelowo dla 16 najmniejszych, a zarazem najbardziej wymagających pacjentów w ramach intensywnej terapii, opieki ciągłej oraz opieki pośredniej. Wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną wykorzystywaną do kompleksowej opieki w zakresie diagnostyki i leczenia. To m.in. inkubator transportowy, inkubatory otwarte i zamknięte, respiratory do nieinwazyjnego wspomagania oddechu oraz respiratory nowej generacji do wentylacji konwencjonalnej u wcześniaków i noworodków.

Do dyspozycji pacjentek jest m.in. 5 sal do porodów rodzinnych – każda z możliwością zastosowania innej formy łagodzenia bólu porodowego. Jest też 17 sal pobytu pacjenta, co daje łącznie 83 łóżka dla pacjentek i noworodków. Wyspecjalizowana kadra lekarzy neonatologów i pediatrów, jak również pielęgniarek i położnych wspierana przez grono konsultantów z innych dziedzin medycznych zapewnia pełnoprofilową terapię.

– W Szpitalu miesięcznie rodzi się średnio ponad 170 dzieci. Szczególnej uwagi wymagają przede wszystkim wcześniaki. Dlatego tak ważny jest dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, który zapewnia Szpital na Siemiradzkiego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i specjalnemu sprzętowi najmniejsi pacjenci dostaną szansę na szybki powrót do rodziców. Prof. Wanda Półtawska powtarza nam wielokrotnie podstawową prawdę: „życie ludzkie jest najważniejsze”. Oddział Noworodkowy noszący imię Pani Prof. będzie szczególnym miejscem walki o to, co najważniejsze i ochrony tego, co najcenniejsze: życia dziecka – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystości otwarcia zmodernizowanego Oddziału Noworodkowego towarzyszyła I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pn. „Ciąża i macierzyństwo w erze post-COVID: szanse, wyzwania i największe problemy”. Wybitni specjaliści z różnych dziedzin próbowali odpowiedzieć na pytania takie jak: czy COVID wpłynął na przebieg ciąży, jak pandemia wpłynęła na wskaźnik urodzeń i wiele innych.

Organizatorzy mają nadzieję na zapoczątkowanie cyklicznych wydarzeń, które byłyby miejscem dyskusji na temat ciąży i macierzyństwa w obecnych czasach, a wnioski z tej konferencji będą wdrażane w przyszłych działaniach różnych jednostek medycznych oraz organizacji.


20230303 Szpital Siemieradzki MUW 20230303 Szpital Siemieradzki MUW 20230303 Szpital Siemieradzki MUW 20230303 Szpital Siemieradzki MUW 20230303 Szpital Siemieradzki MUW 20230303 Szpital Siemieradzki MUW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj