Ku pamięci tych, którzy nie dali się złamać. Krakowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2023-02-27

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa zapraszają na krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Przywracanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych to nasza powinność. My, żyjący w wolnej Ojczyźnie, mamy wobec nich wielkie zobowiązanie. Tym, którzy ponieśli największą ofiarę za wierność ideałom, należy się wdzięczność i szacunek. Okażmy to 1 marca, licznie gromadząc się na krakowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, złożył śp. Prezydent Prof. Lech Kaczyński. Warto przypomnieć uzasadnienie dołączone do tego projektu. Głosiło ono, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. To jeden z tych dni, gdy powinniśmy wszyscy pokazać, że – jak mawiał Prof. Lech Kaczyński – „Warto być Polakiem”. I warto być dumnym z tych, którzy zachowali się jak trzeba i pozostali niezłomni w swej wierze w wolną i niezależną Polskę. Cześć i chwała Bohaterom! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystości rozpocznie o godz. 9.00 msza święta w katedrze na Wawelu, po której nastąpi przemarsz do parku Jordana. Tam o godz. 11.00 uroczystości będą kontynuowane w Galerii Wielkich Polaków, z udziałem Wojska Polskiego. Zostanie odczytany Apel Pamięci, a kompania honorowa wykona salwę honorową.

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” – żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W 2007 r. ppłk Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 r. – pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.


Źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/179479,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-Kalendarium-wydarzen-w-Krakowie-i-Mal.html  


plakat-min
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj