Zabezpieczenie Krakowa przed powodzią. Zakończyły się prace na 14 km wałów i pompowni Lesisko
2023-02-24

Blisko 112 mln zł to wartość inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie tylko na dwóch odcinkach wałów oraz pompowni Lesisko. Działania dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Krakowa obejmują szereg innych projektów i są kompleksowe. O zakończonych zadaniach, a także tych, których ukończenie planowane jest w tym roku, opowiedziano podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Uczestniczyli w niej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, oraz prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś oraz zastępca prezydenta miasta Krakowa Andrzej Kulig.

- To szczególne miejsce przez pokolenia spędzało sen z powiek mieszkańców, kiedy przychodziła duża woda. Rzeka to szansa dla wielu miejscowości, ale też zagrożenie. Nie inaczej jest z Wisłą (…). W 2010 roku ratowano część Nowej Huty przed zalaniem. Nie było łatwo (…). Dzisiaj w tym miejscu dowiedliśmy, że dotrzymujemy słowa - mówi minister Andrzej Adamczyk.

- Historia stolicy Małopolski nosi na swoich kartach wspomnienia chwil, kiedy wzdłuż mostów i samych rzek zbierali się zaniepokojeni mieszkańcy. Z ogromnymi emocjami obserwowali rosnący poziom wód, a nawet z determinacją usiłowali zapobiec zalaniom i podtopieniom. Powodzie nawiedzały miasto wielokrotnie, powodując szkody o różnej skali. Dlatego konsekwentnie realizujemy kolejne inwestycje służące zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu Krakowa - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Modernizacja wałów

Wody Polskie w Krakowie etapowo modernizują wały przeciwpowodziowe Wisły w Krakowie. W 2022 r. zakończono prace na ponad 14 km wałów, a ich łączna wartość wyniosła ponad 105 mln zł.

Zostały rozbudowane prawostronne obwałowania rzeki Wisły od ujścia rzeki Skawinki do stopnia Kościuszko na odcinku o długości prawie 4 km. Roboty polegały na rozbudowie wałów rzeki Wisły oraz zabezpieczeniu przeciwfiltracyjnym korpusu wału.

Został zmodernizowany także lewy wał rzeki Wisły o długości prawie 10 km od mostu Wandy do Suchego Jaru.

Odwodnienie Kompleksu Lesisko

RZGW w Krakowie zakończyło również zadanie „Budowa stanowiska pompowego dla pomp mobilnych dla odwodnienie Kompleksu Lesisko”. Inwestycja stanowi dokończenie przeprowadzonych w ubiegłych latach prac związanych z rozbudową obwałowań rzeki Wisły.

Obiekty i urządzenia pompowni tworzą wspólnie układ technologiczny zapewniający bezpieczeństwo przed zalewaniem osiedla Lesisko zarówno w czasie wezbrań w kanale Lesisko, jak i w czasie wezbrań powodziowych w Wiśle, szczególnie w sytuacji zamknięcia klap zwrotnych na śluzie wałowej przecinającej ul. Podbipięty. Wartość zadania to ponad 7 mln zł.

Inwestycje, które dają oddech ulgi

W tym roku zostaną zakończone prace na trzecim odcinku wałów Wisły, a dokładnie na prawym wale rzeki Wisły od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz o długości ponad 10 km.

- Zakończenie kolejnych inwestycji prowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to realny oddech ulgi nie tylko dla mieszkańców, ale także infrastruktury miejskiej, obiektów przemysłowych i zakładów usługowych. Zmodernizowane i modernizowane wały stanowią zabezpieczenie dla osób i mienia na obszarze 31 km². Na tym terenie znajdują się między innymi Elektrociepłownia Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy czy część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal – tłumaczy wojewoda Kmita.

Wrota przeciwpowodziowe w porcie Płaszów i Kujawy

Dodatkowo w ramach kompleksowego zabezpieczenia Krakowa trwają prace budowlane wrót przeciwpowodziowych w porcie Płaszów i Kujawy, które stanowią element domykający system ochrony Krakowa przed powodzią. Ciężar całkowity elementów stalowych dwóch bram wynosi prawie 80 t.

Wymiary jednego skrzydła wrót, które są montowane w porcie Płaszów, mają ponad 6 m szerokości i ponad 11 m wysokości, a ciężar jednego skrzydła to ponad 15 t. W porcie Kujawy, ciężar jednego skrzydła wrót wynosi ponad 10 t, a jego wymiary to przeszło 6 m szerokości i 7 m wysokości.

Prace w dwóch portach zakończą się w połowie roku.

Kaskada 5 suchych zbiorników w dolinie rzeki Serafy

W 2023 r. Wody Polskie w Krakowie zakończą prace zwiększające zabezpieczenie powodziowe w dolinie rzeki Serafy, czyli suche zbiorniki: Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2.

Prace na Malinówce 1 i Malinówce 2 zakończą się w połowie roku, a na Malinówce 3 w grudniu 2024 r.

- 5 suchych zbiorników przeciwpowodziowych: dwa na rzece Serafie i trzy na potoku Malinówka mających ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki, łącznie zabezpieczy przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów. W sumie będą mieć pojemność blisko 400 tys. m3. Inwestycje w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe to zadanie stałe. To także zapobieganie skutkom anomalii pogodowych, które pojawiają się w różnych częściach Małopolski niestety dość systematycznie. Walka z żywiołem jest nierówna, ale robimy wszystko, aby minimalizować negatywne skutki jego działania – podsumowuje wojewoda.

20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie 20230224 Wody Polskie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj