Rządowe wsparcie na drogi samorządowe w zachodniej Małopolsce
2023-02-24

Blisko 8,8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymają powiaty wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, myślenicki i suski w województwie małopolskim. Gminy znajdujące się w tych powiatach dostaną ponad 13,6 mln zł.

W Urzędzie Gminy w Spytkowicach (pow. wadowicki) odbyło się uroczyste wręczenie czeków potwierdzających dofinansowanie dla samorządów w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłowie Filip Kaczyński, Rafał Bochenek, Marek Polak, Wiesław Kurowski, Krzysztof Kozik oraz w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Ewa Gil II zastępca dyrektora Biura Wojewody i pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz Krzysztof Durek doradca wojewody.

– Wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest przeznaczane na inwestycje na drogach powiatowych i gminnych, zadania zwiększające bezpieczeństwo pieszych, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, a także na drogi o charakterze obronnym. Poprawa jakości tras lokalnych przekłada się na komfort podróżowania, ale także znacząco poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Administracja rządowa to sprawny partner samorządu w realizowaniu zadań bliskich mieszkańcom. Te ogromne środki, które decyzją premiera Mateusza Morawieckiego trafiają do Małopolski z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023, są tego doskonałym przykładem. Z tych funduszy korzystają bowiem docelowo użytkownicy zarówno większych, jak i mniejszych traktów drogowych. W szczególności są to  mieszkańcy, ale warto pamiętać także o lokalnych przedsiębiorcach i producentach. Sprawna infrastruktura drogowa to impuls napędzający rozwój małych ojczyzn i zwiększający ich potencjał – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  

Powiat wadowicki otrzyma prawie 1,1 mln zł. Ponadto poszczególne gminy powiatu wadowickiego otrzymają dofinansowanie w wysokości:

•    Gmina Kalwaria Zebrzydowska ponad 3,4 mln zł,
•    Gmina Mucharz blisko 700 tys. zł,
•    Gmina Spytkowice 430 tys. zł,
•    Gmina Tomice blisko 540 tys. zł,
•    Gmina Wadowice prawie 1,9 mln zł.
 
Powiat oświęcimski otrzyma ponad 2,1 mln zł. Ponadto poszczególne gminy powiatu oświęcimskiego otrzymają dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Brzeszcze ponad 1 mln zł,
•    Gmina Zator ponad 320 tys. zł.
 
Powiat chrzanowski otrzyma prawie 2,2 mln zł. Ponadto poszczególne gminy powiatu chrzanowskiego otrzymają dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Alwernia ponad 720 tys. zł,
•    Gmina Trzebinia ponad 1 mln zł.
 
Powiat myślenicki otrzyma ponad 1,1 mln zł.

Ponadto poszczególne gminy powiatu myślenickiego otrzymają dofinansowanie w wysokości:
•    Gmina Myślenice blisko 1,65 mln zł,
•    Gmina Pcim – ponad 1 mln zł.
 
Powiat suski otrzyma 2,3 mln zł. Ponadto Gmina Maków Podhalański dostanie ponad 850 tys. zł.

Dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania. W przypadku zadań miejskich nie może ponadto przekroczyć 30 mln zł.
Dokładne kwoty dofinansowania wraz z nazwami poszczególnych zadań można znaleźć na stronie KPRM: https://www.gov.pl/web/premier/3-mld-zl-z-rzadowego-funduszu-rozwoju-drog-na-lokalne-inwestycje--nabory-rozstrzygniete.


Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rzadowe-wsparcie-na-drogi-samorzadowe-w-zachodniej-malopolsce87a7126b-efe4-43c7-b1b9-1c5390af2cfe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj