Elastyczność, innowacje i cyfryzacja. Jubileusz 25-lecia Krakowskiego Parku Technologicznego 
2023-02-17

Pomagać firmom w rozwoju i kreować w ten sposób nowoczesną gospodarkę Małopolski. To motto Krakowskiego Parku Technologicznego, który świętuje swój jubileusz 25-lecia. 

W ramach obchodów odbyły się liczne panele dyskusyjne. W debacie pn. „Biznes w regionie – siła porozumienia” udział wzięli: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron oraz zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk. 

Elastyczność i wsparcie

– Minione lata pokazały, że środowisko funkcjonowania firm nieustanie się zmienia. Pandemia oraz wojna na Ukrainie wymagały wdrożenia nowych rozwiązań. Jesteśmy elastyczni i dostosowujemy się do okoliczności. Rząd, przygotowując nowelizację Kodeksu pracy, wprowadził na stałe możliwość pracy zdalnej. To odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców oraz bardzo ważny krok w kierunku tworzenia nowoczesnego rynku pracy. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

– Elastyczność nie jest jedynym lekarstwem. Trzeba mieć świadomość, że jeśli kryzys zagraża firmom, to w konsekwencji zagraża całej gospodarce. Dlatego rząd wspiera przedsiębiorców w trudnych czasach. Przykładem mogą być chociażby narzędzia uruchamiane przez Bank Gospodarstwa Krajowego — choćby gwarancje Biznesmax – dodaje wojewoda Kmita. 

Program gwarancji Biznesmax to wsparcie dla polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Pomaga przedsiębiorcom finansować inwestycje w rozwój. Od końca 2017 roku gwarancje Biznesmax pomogły zabezpieczyć kredyty o wartości 6,1 mld zł. Z wsparcia skorzystało blisko 1,5 tys. przedsiębiorstw.

Innowacje 

Sytuacje kryzysowe często wymagają dostosowania działalności gospodarczej do nowych okoliczności. Konieczne okazuje się przebranżowienie, które pociąga za sobą konieczność wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Również w tym zakresie firmy mogą liczyć na wsparcie. 

– Mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy z roku na rok zwiększają swoją innowacyjność. Coraz częściej sięgają po dotacje, współpracują z jednostkami badawczymi, wprowadzają nowe produkty i usługi, wdrażają nowe metody i technologie produkcji, a także z sukcesem wchodzą na rynki zagraniczne. Akademia Menadżera Innowacji to program edukacyjny, w którym na szkolenie jest zapraszany zespół reprezentujący przedsiębiorstwo, a w trakcie programu jest przygotowywana strategia innowacji dla firmy. Ten program przyczynia się do rozwoju, innowacyjności i zmiany modelu zarządzania polskich przedsiębiorstw – mówi wojewoda Łukasz Kmita. 

Dofinansowanie szkoleń i doradztwa w całym okresie jego realizacji (lata 2018-2023) wynosi w sumie 14 mln zł. Dzięki temu wsparciem zostanie objętych w sumie 470 osób. 

Cyfryzacja

Wynikające z kryzysu ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej w wielu przypadkach wskazały na konieczność przeniesienia biznesu do świata wirtualnego. Z pomocą w tym zakresie przychodzi cyfryzacja.

– Na innowacyjność firm wpływa m.in. poziom kompetencji cyfrowych. Duże wsparcie w tym zakresie oferują firmom programy i środki publiczne. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje bezpłatne kursy online w ramach Akademii PARP. Firma może pozyskać dofinansowanie na rozwój kompetencji cyfrowych. Takich możliwości jest bardzo wiele: od funduszy strukturalnych (europejskich), poprzez dofinansowanie za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych, aż po środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – tłumaczy wojewoda Łukasz Kmita. 

W uznaniu za długoletnią służbę

Wydarzenie było okazją do przekazania odznaczeń państwowych. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył pracownikom KPT: 3 Złote, 8 Srebrnych i 6 Brązowych Medali za Długoletnią Służbę. 

– Wręczone dzisiaj Medale są podziękowaniem za Państwa wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.  

25 lat działalności KPT

Krakowski Park Technologiczny powstał w 1997 roku jako Centrum Zaawansowanych Technologii – Kraków sp. z o.o. po to, by zarządzać specjalną strefą ekonomiczną. Zmiana nazwy nastąpiła w 2004 roku, co również wiązało się z rozszerzeniem działalności o funkcje charakterystyczne dla parku technologicznego. 

Pierwsze zezwolenia na inwestycje wydano już 1999 roku. Rok później KPT, jako jeden z pierwszych polskich parków, przystąpił do Światowej Sieci Parków Naukowo-Technologicznych (IASP – International Association of Science Parks and Areas of Innovation). W 2008 roku powstał pierwszy budynek Inkubatora Technologicznego w Czyżynach. Obecna siedziba została uruchomiona w 2016 roku. 

Minione lata to rozbudowa oferty KPT o programy mające wspierać firmy w rozwoju: inkubacja, akceleracja, fundusze, inicjowanie wydarzeń i współpracy z różnymi branżami. W 2012 roku odbyła się pierwsza konferencja dla branży gier Digital Dragons, w 2015 KPT został certyfikowanym Living Labem. Od 2018 roku KPT zarządza Polską Strefą Inwestycji na terenie Małopolski i powiatu jędrzejowskiego. W 2022 roku suma nakładów inwestycyjnych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji przekroczyła sumę nakładów z całego okresu działania specjalnej strefy ekonomicznej (w okresie 1997-2018: 6,2 mld zł, 2018-2022: 7,8 mld zł). 

Obecnie KPT działa w oparciu o dwa budynki, realizuje kilkanaście międzynarodowych projektów, a w ramach ekosystemu wspiera około 400 firm.

Źródło informacji historycznych: KPT

20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz 20230217 KPT jubileusz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj