Z rewizytą u seniorów. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita gościł w Sułoszowej
2023-02-16

Zapusty, ostatki albo śledzik – to tradycyjnie czas ostatnich zabaw przed Wielkim Postem. Rozpoczyna go tłusty czwartek, a kończy Środa Popielcowa. W dzień, w którym Polacy spożywają najwięcej pączków i faworków w roku – w czwartkowe popołudnie, świętowali seniorzy z Klubu „Pod Maczugą”. Na serdeczne zaproszenie odpowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tradycje polskie mają swój wyjątkowy urok. Czasem folklorystyczne, zawsze barwne, przepełnione radością – niosą pamięć o tym, jak niegdyś celebrowano ważne dni. Ostatki to jeden z takich właśnie obyczajów, który łączy pokolenia. Kultywowanie tego zwyczaju to także prawdziwy plebiscyt talentów kulinarnych. A tych nie brakuje wśród uczestników Klubu Senior+ w Sułoszowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak nakazuje tradycja – podczas zapustowego spotkania w Sułoszowej można było skosztować pączków i faworków.

Wiele osób nie wyobraża sobie ostatnich dni karnawału bez „śledzika”, który przyrządzany i podawany jest na wiele różnych sposobów, w każdym z regionów nieco inaczej. Kiedyś popularnym zwyczajem były także maszkary zapustne, czyli przebierańcy, którzy krzykiem i hałasem mieli za zadanie obudzić do życia przyrodę i odegnać zimę. Świętowały całe wsie i miasteczka.

Dzisiejsze radosne spotkanie było także okazją do wspomnień z niedawnych odwiedzin w naszym Urzędzie. Z okazji Dnia Babci i Dziadka sułoszowskich seniorów gościli wówczas wspólnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita i I wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Cenię sobie ogromnie możliwość osobistego spotkania jak to, które ma miejsce dzisiaj, czy kiedy miałem przyjemność gościć seniorów z Klubu „Pod Maczugą” w moim gabinecie przy ul. Basztowej w Krakowie. Opowieści o tym, jak aktywnie działają członkowie Klubu oraz jak szeroka jest gama zajęć i możliwości – zrobiły na mnie spore wrażenie. Dzisiaj ponownie mogłem przekonać się o tym, że być seniorem w Sułoszowej to przywilej – dodaje wojewoda.

Początki prosenioralnej działalności w Sułoszowej sięgają 2017 r. Zawiązało się wówczas Stowarzyszenie Klub Seniora „Pod Maczugą”, które od 2019 r. prowadzi placówkę działającą w ramach programu Senior+. Tylko w 2022 r. do Klubu zapisanych było 38 osób.

W poniedziałki, wtorki, środy i piątki organizowane są zajęcia. Wśród nich są: treningi pamięci i koncentracji, zajęcia ogólnousprawniające i ruchowe, artystyczne i kulinarne. Seniorzy wspólnie celebrują różne święta, a także uczestniczą w klubowych wycieczkach.

„Pod Maczugą” organizowane są również spotkania z ciekawymi gośćmi, pasjonatami, podróżnikami i autorami książek, a także specjalistami z różnych dziedzin.

20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki 20230216 Sułoszowa ostatki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj