Kraków Airport – okno na świat. Podsumowanie roku 2022, plany i wyzwania na rok 2023
2023-02-15

W 2022 roku Kraków Airport  łącznie obsłużył 7 394 176 pasażerów, co stanowi 88% ruchu pasażerskiego z 2019 roku. To drugi wynik w historii krakowskiego lotniska po 2019 roku, który był rekordowy. Krakowskie lotnisko przywitało wtedy 8-milionowego pasażera. W Centrum Konferencyjnym Fabryczna w Krakowie odbyło się podsumowanie 2022 roku z punktu widzenia krakowskiego lotniska.


- Właśnie dlatego tak istotna jest rozbudowa Kraków Airport. Trudno wyobrazić sobie rozwój naszego województwa bez sprawnie działającego lotniska. Transport lotniczy to siła napędowa dla branży turystycznej w Małopolsce, ale nie tylko. W listopadzie zeszłego roku podpisana została umowa na budowę nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarki i turystyki w Małopolsce. Ostatnie lata nie były łatwe. Najpierw pandemia, potem wojna na Ukrainie. Życzę Kraków Airport, aby utrzymywał tak mocną pozycję i stale się rozwijał. Niech 2023 rok przyniesie Państwu wiele sukcesów - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Rok 2022 rozpoczęliśmy pełni nadziei, z mocnym nastawieniem na odbudowę i rozwój Kraków Airport, a zakończyliśmy symbolicznym powitaniem 7-milionowego pasażera. Nasz główny cel, czyli odbudowa siatki połączeń, a co za tym idzie aktywizacja ruchu pasażerskiego do stanu sprzed pandemii, został osiągnięty. W ofercie krakowskiego lotniska obecnie znajduje się 121 połączeń - podkreśla prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Rok 2022

Początek 2022 roku przyniósł krakowskiemu lotnisku szereg wyzwań związanych z pandemią, a także wojną w Ukrainie. Przez pierwsze tygodnie wojny Kraków Airport obsługiwał obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, podróżowali do innych krajów, w tym Polski. Najważniejsza była doraźna pomoc udzielana zwłaszcza matkom z dziećmi, osobom starszym.
Inwestycje

Na lotnisku krakowskim konsekwentnie odradza się ruch pasażerski, w tym również biznesowy, tak ważny dla rozwoju gospodarczego Krakowa i Małopolski. Obecnie trwają również zaawansowane prace budowlane na płycie postojowej lotniska. W wyniku realizacji inwestycji zostanie oddanych 15 dodatkowych miejsc postojowych dla samolotów.

Podpisane zostały dwie umowy na realizację obiektów na terenie lotniska, tj. nowego terminala cargo oraz infrastruktury towarzyszącej. Budowa nowego terminala cargo umożliwi zwiększenie obsługi cargo  i będzie pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac nad kolejnym etapem Planu Generalnego, tj. rozbudową terminala pasażerskiego i zwiększenia jego przepustowości. W nowym obiekcie, oprócz zwykłego frachtu cargo, obsługiwane będą mogły być także przesyłki wymagające specjalnych warunków, jak np. zwierzęta, leki, materiały radioaktywne, artykuły spożywcze.

Podejmowane są  także niezbędne działania, które przybliżają lotnisko do uzyskania ostatecznej  decyzji środowiskowej oraz budowlanej umożliwiającej realizację najważniejszego zadania w Planie Generalnym, czyli budowy nowej drogi startowej.  

Osiągnięcia i nagrody

W roku 2022 Kraków Airport uzyskało II poziom akredytacji ACI Airport Customer Experience przyznawanej przez ACI World. Akredytacja przyznawana jest  portom lotniczym, które w swojej działalności dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Wyróżnienie to pozwala na obiektywne potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych przez Kraków Airport usług i jest sygnałem dla podróżnych, że priorytetowo traktowany jest pasażer i jego potrzeby.

Kraków Airport otrzymał także przedłużenie ACI Airport Health Accreditation przyznawany przez Airports Council International (ACI) (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych).Program  ten obejmuje zagadnienia dotyczące  nowych zasad postępowania w związku z pandemią COVID-19 opracowanych przez  międzynarodowe organizacje lotnicze, jak ICAO, EASA oraz ACI. Akredytacja dotyczy  przede wszystkim  przyjętej technologii sprzątania oraz zakresu prowadzonej dezynfekcji, stosowania zasad dystansu społecznego, zabezpieczenia personelu lotniska, sposobu informowania o zasadach sanitarnych oraz  innych udogodnień dla pasażerów.


Krakowskie kierunki na wakacje

Pasażerowie w 2022 roku, podobnie jak w poprzednim, chętnie wybierali podróż do Wielkiej Brytanii, Włoch, czy Niemiec. Ulubione miasta pasażerów wylatujących z Krakowa to Londyn, Oslo, Warszawa.

Latem szczególnie popularne były kierunki: Włochy, Hiszpania, Grecja. Ze słonecznych miast pasażerowie lotniska najchętniej wybierali: Rzym, Barcelonę i Tel Awiw. Od czerwca dzięki PLL LOT uruchomiony został lot do Nowego Yorku – Newark, który pokazał, jaką wartość stanowią loty długodystansowe do Stanów Zjednoczonych.

Ciekawymi kierunkami okazał się Agadir i Amman oferowany przez linię lotniczą Ryanair, Abu Dhabi Wizz Air czy Dubaj FlyDubaj. W wakacje pasażerowie mogli skorzystać także z polskich kierunków do: Szczecina, Olsztyn-Mazury, Gdańsk.

Równie atrakcyjnie prezentuje się siatka połączeń  sezonu zima 2022/2023 z propozycją 121 połączeń #PROSTOzKRAKOWA do 84 miast w 30 krajach. Na pasażerów czekały także nowe połączenia bazowych przewoźników Kraków Airport: Ryanair uruchomił połączenia do Tuluzy we Francji, Poznania i Eljatu, a Wizz Air do Leeds Bradford i Malagi.


W planach na 2023 rok

Kraków Airport od sezonu letniego 2023 roku uruchomi nowe połączeni Wizz Air #PROSTOzKRAKOWA do Lyonu oraz Malagi. Ryanair, jako kolejny bazowy przewoźnik, proponuje połączenia do Belfastu, Memmingen, Lourdes, Perugi, Warny, kolejnych oczekiwanych przez pasażerów miast Europy. W sezonie letnim Air Serbia zacznie operować #PROSTOzKRAKOWA na trasie do Belgradu. Bezpośrednie rejsy będą realizowane cztery razy w tygodniu.

Według przeprowadzonych analiz na 2023 rok – biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, ekonomiczną, aspekty środowiskowe – przewidywany ruch pasażerki na koniec 2023 roku może osiągnąć 7,3 mln pasażerów. Liczba ta jest szacunkowa i przy korzystnych czynnikach wpływających na poziom ruchu pasażerskiego na całym świecie może wzrosnąć.


Źródło: Kraków Airport


20230215 Kraków Airport 20230215 Kraków Airport 20230215 Kraków Airport
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj