Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w „Tematach dnia” TVP3 Kraków
2023-02-13

Zapadliska w Trzebini oraz uczestnictwo sportowców z Białorusi i Rosji w Igrzyskach Europejskich to główne  kwestie poruszone w „Tematach dnia” na antenie TVP3 Kraków. Gościem programu był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W temacie zapadlisk w Trzebini muszą wypowiadać się eksperci, profesorowie, służby geologiczne kraju, bo to oni mają wiedzę ekspercką, na których obszarach istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia tzw. deformacji nieciągłych, czyli zapadlisk, a które obszary potencjalnie są bezpieczne – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W sprawie zapadlisk w Trzebini w ubiegłym tygodniu odbyło się również spotkanie z ministrem Piotrem Dziadziem, czyli głównym geologiem kraju. Pogłębione i poszerzone badania gruntu oraz budowy geologicznej będzie prowadzić Państwowa Służba Geologiczna. Badania te będą uzupełniające względem tych realizowanych z ramienia Spółki Restrukturyzacji Kopalń przez AGH.

- Mnie nie są znane dane, które by wskazywały na zagrożenie dla budynków zamieszkałych i mam nadzieję, że te dane zostaną opublikowane i potwierdzone przez panów profesorów. To jest niezwykle ważne dla społeczności lokalnej – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda podkreślił, jak priorytetowo traktuje temat zapadlisk w Trzebini.

- Jedno z największych wyzwań, jakie stoi także przede mną jako wojewodą. Nie w momencie zainteresowania mediów, ale dużo wcześniej. Jak nastąpiło zapadlisko na cmentarzu, byłem tam obecny, natychmiast z burmistrzem Jarosławem Okoczukiem. Koordynowałem dziania służb  i uruchomiliśmy pewne mechanizmy, które po pierwsze będą miały przyśpieszyć proces dotyczący badań, po drugie bardzo mocno postawić Spółce Restrukturyzacji Kopalń wymagania dotyczące nieoszczędzania na badaniach i objąć nimi największy teren – wyjaśnia wojewoda.

Podjęty został również temat Igrzysk Europejskich i uczestnictwa w nich sportowców z Rosji i Białorusi.


- PKOl nie wyobraża sobie, aby osoby z tych dwóch krajów uczestniczyły. Jeśli dzisiaj w Europie skupiamy się na pomaganiu dotkniętej wojną Ukrainy, to nie ma miejsca w moim przekonaniu dla nikogo, kto reprezentuje Białoruś i Rosję na Olimpiadzie – tłumaczy wojewoda.

Na koniec podjęty został temat zbliżających się wyborów.


- Chciałbym do końca kadencji obecnego parlamentu pracować, jako wojewoda małopolski: sprawny, skuteczny, pomagający ludziom. Tak postrzegam swoją misję i chciałbym, żeby mieszkańcy też tak mnie postrzegali – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia


TVP3 20230214 TVP3 20230214
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj