Najlepsi z najlepszych. Gala Piłkarska
2023-02-07

Z rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza – mawiał św. Jan Paweł II. Dziś Pałac Krzysztofory przybrał barwy piłkarskie. Wręczone zostały tam nagrody w ramach XXVIII Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2022 oraz nagroda „Jasna Strona Futbolu”. Gratulacje laureatom złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce. Na szczeblu centralnym w Ekstraklasie, I, II i III lidze występuje aż 11 zespołów z naszego województwa. Można zatem rzec, że Małopolska futbolem stoi. Piękne gole, fantastyczne parady bramkarzy, radość jednych, smutek drugich – to wszystko można oglądać na krakowskich stadionach, ale nie tylko, bo rozgrywki centralne odbywają się m.in. w Niecieczy, Tarnowie czy Nowym Targu. Zainteresowanie widowiskami piłkarskimi kolejnych pokoleń kibiców jest niezmiennie wysokie. Dość powiedzieć, że choćby mecze Wisły przyciągają na stadion średnio około 15 tysięcy kibiców. Pragnę serdecznie pogratulować wszystkim nominowanym i laureatom. Dziś jest szczególny dla Was dzień. To uhonorowanie Waszej pracy i zarazem święto małopolskiej piłki. Mam nadzieję, że nadal będą Państwo rozwijać swoje talenty i inspirować innych do działania. Dziękuję za wkład, jaki wnoszą Państwo w rozwój i promocję Małopolski – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas Gali Sportu wręczona została nagroda Prezydenta Miasta Krakowa „Jasna Strona Futbolu”. Przyznawana jest ona od 2008 roku osobom lub organizacjom, których działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej wykracza daleko poza ramy boiska. Nagroda honoruje popularyzowanie kultury fizycznej i wychowywanie młodych ludzi poprzez sport oraz kształtowanie szlachetnych postaw. Statuetka trafia do osób, które udowadniają, że można być dobrym w sporcie i poza sportem, pokazując jego jasną stronę.

Laureatem nagrody został Kazimierz Kmiecik – legendarny były napastnik Wisły Kraków, z którą zdobywał najwyższe klubowe laury; wielokrotny reprezentant Polski, zdobywca medali Mistrzostw Świata 1974 oraz Igrzysk Olimpijskich; aktualnie członek sztabu szkoleniowego zespołu Białej Gwiazdy.

Przyznana została również nagroda w XXVIII Plebiscycie na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2022 roku. Głosowanie trwało przez 2 tygodnie, do 31 stycznia, a wynik plebiscytu został ogłoszony podczas Gali.

Najlepszym piłkarzem Małopolski okazał się Hiszpan Luis Fernandez. Napastnik Wisły Kraków związany jest z klubem od ubiegłego roku. W tym czasie w koszulce z Białą Gwiazdą na piersi zdobył 13 bramek i zanotował 2 asysty. Fernandez jest liderem ofensywy krakowskiej drużyny.

W kategorii najlepszy trener zwyciężył szkoleniowiec Puszczy Niepołomice Tomasz Tułacz. Popularne „Żubry” pod wodzą Tułacza są wiceliderem I ligi i jednym z głównych kandydatów do awansu do Ekstraklasy.
Oprócz dwóch głównych nagród podczas Gali Piłkarskiej przyznane zostały również nagrody w kategoriach: „Młodzieżowiec roku 2022”, „Piłkarka roku”, „Talent wśród zawodniczek”, „Trener drużyny kobiecej”, „Najlepszy piłkarz lig regionalnych (od IV ligi)” i „Trener, wychowawca młodzieży”.

***
Rozgrywki Ekstraklasy po długiej przerwie spowodowanej Mistrzostwami Świata w Katarze ruszyły pod koniec stycznia. W tym czasie ekstraklasowa Cracovia rozegrała dwie kolejki, w których zanotowała zwycięstwo z Górnikiem Zabrze i porażkę z Koroną Kielce. Pozostałe małopolskie drużyny, z niższych lig, jeszcze nie przystąpiły do rozgrywek. Małopolscy kibice czekają na nie z niecierpliwością.


 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala 20230208_gala
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj