Nawet 45 cm śniegu może spaść w weekend na Podhalu. Wojewoda Łukasz Kmita zwołał sztab kryzysowy
2023-02-03

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało na wysoki – czwarty – poziom zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.

W związku z tak poważną oceną sytuacji meteorologicznej i potencjalnych zagrożeń z nią związanych oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży oraz instytucji odpowiedzialnych za działania związane ze skutkami dynamiki pogodowej, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego, zarządców dróg, PKP, Tauron Dystrybucja, TOPR, GOPR, Lasów Państwowych, IMGW oraz powiatu tatrzańskiego.

Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków. Zwracam uwagę na takie kwestie jak ścisła współpraca w kontekście zabezpieczenia mieszkańców w urządzenia medyczne ratujące życie i udzielania bieżącego wsparcia w tym zakresie. Konieczna jest ścisła współpraca między Strażą Pożarną a Tauron Dystrybucja właśnie pod tym kątem. Zobowiązuję także do ścisłego weryfikowania tego, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, w tym czy w samochodach ciężarowych stosowane są łańcuchy na odcinkach, gdzie jest to wymagane – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jednocześnie apeluję do Małopolan i turystów przebywających w Małopolsce o zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Wyjścia w góry mogą okazać się co najmniej ryzykowne. W Tatrach obowiązuje czwarty - wysoki stopień zagrożenia lawinowego, a na Babiej Górze drugi - umiarkowany. Intensywne opady śniegu oraz wiatr mogą utrudniać służbom prowadzenie działań ratowniczych. Unikajmy nierozważnych decyzji skutkujących tym, że pomoc może nie zostać udzielona na czas. Uważajmy także na przebywanie w lasach, gdzie gałęzie obciążone zalegającym śniegiem również mogą okazać się niebezpieczne. Jednocześnie bądźmy wrażliwi i reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie. Zwróćmy uwagę na osoby starsze i bezdomne, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do śledzenia ostrzeżeń i komunikatów wydawanych przez IMGW (https://www.imgw.pl/) oraz TPN i TOPR/GOPR.

Tatrzański Park Narodowy, na wniosek TOPR, ogłosił, że do odwołania zamknięte będą szlaki turystyczne: Palenica Białczańska - Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów. Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. Do odwołania nie jest również prowadzona sprzedaży biletów wstępu na teren TPN. ODRADZANE SĄ WSZELKIE WYJŚCIA W GÓRY! (https://www.topr.pl/index.php/archiwum/786-uwaga-wazna-wiadomosc-03-02-2023).
 
W ocenie TOPR warunki do uprawniania turystyki górskiej są zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Prognozowany duży opad śniegu z bardzo silnym wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych głównie w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach, ale również na dużych obszarach poprzetykanych skałami i turniami. Śnieg będzie bardzo słabo związany z podłożem co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym. Poruszanie się w takich warunkach jest bardzo trudne i niebezpieczne (https://lawiny.topr.pl/viewpdf).

GOPR w ostatnim komunikacie lawinowym dla obszaru Babiej Góry wskazał na dalsze intensywne opady śniegu (ok. 60 cm w ciągu 72 h). Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu na bardzo stromych stokach, za przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach, a przede wszystkim w żlebach. Wiejący bardzo silny wiatr (głównie z kierunku zachodniego) tworzy depozyty przewianego śniegu, formując deski śnieżne o coraz większej miąższości. W partiach szczytowych grubość pokrywy ok. 120 cm, w miejscach nawianych znacznie więcej. Szlaki zawiane z niewidocznym ich przebiegiem. Warunki turystyczne bardzo trudne (https://www.gopr.pl/lawiny).


20230203 czk 20230203 czk 20230203 czk 20230203 czk 20230203 czk 20230203 screen20230203 imgw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj